Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Aktivist Sinead Burke, moda dünyasını dize getirdi
Aktivist Sinead Burke, moda dünyasını dize getirdi
Sinead Burke... Belki bu isim bir çoğunuza yabancı gelecek ama o, 105 cm boyuyla adeta moda dünyasını ayağa kaldırdı...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 2 Mayıs 2018 - 15:09

İrlandalı yazar ve eğitimci… Sinead Burke 105 cm boyunda ve ünlü bir aktivist… Sosyal Aktivizm ödülüne layık görülen Burke, 2017 TED konuşmalarına katıldı, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda konuştu, Beyaz Saray’a davet edildi, Fashion of Voices için konuşmalar hazırladı, Oprah Winfrey ve RuPaul’dan Joe Biden ve Christine Lagarde’ye alanlarında ün yapmış isimlerle özel olarak görüştü sıkıntıları anlattı… Dünyanın dört bir yanında yaptığı konuşmalarla insanları ön yargılarından sıyırmaya çalışıyor.
sinead-burke3Sinead Burke sadece İrlanda’da değil, küresel düzeyde de isim yapmış bir figür… Dünyanın her yerinden konuşma yapması için çağırılan Burke, en çok da Achondroplasia’ya sahip olanların özellikle tasarımlar konusunda (Halka açık tuvaletlerin kapılarını kilitleyememe, lavobaların yüksekliği, havaalanlarında valizini cihaza koyamama gibi) çektikleri konulara değiniyor. Bu sadece moda dünyasını kapsamıyor tabii ama bu konuda da dünyaca ünlü markaları da dize getirdi desek yanlış olmaz… Zira şu an çoğu marka artık kısa boylular için de bol seçenekli tasarımlar hazırlamaya başladı.
sinead-burke4Burke, sosyal medyadan yaptığı çağrılarla dünyaca ünlü modacıları kısa boylu insanlar için de tasarım yapmaya davet eden büyük bir moda tutkunu… Ne var ki dünyanın 105 cm bir insan için tasarlanmadığını düşünüyor. Kendisi gibi olan herkesin dünyayı kendilerine göre idare etmeye çalıştıklarına değinen Burke, bir konuşmasında şöyle diyor: ‘Tasarım giymek istediğim kıyafetlere engel oluşturuyor. Kişiliğimi yansıtan şeyler giymek istiyorum. Bunu mağazaların çocuk reyonlarında bulmak zor. Kadın grubu ise fazla terzilik gerektiriyor. Olgunluğumu, profesyonelliğimi, çok yönlülüğümü gösteren ayakkabı istiyorum. Onun yerine cırt cırtlı, ışıklı spor ayakkabı sunuluyor.”
sinead-burke2Burke geçtiğimiz gün yine sosyal medya hesabından Age of Influence dergisine kapak olduğu sayıyı paylaştı. Kapak fotoğrafı oldukça anlamlıydı. Tam da Sinead Burke’lük bir hareketti. Fotoğrafta 2000 dolarlık yani yalaşık 10 bin TL’lik Burberry trençkotu kesip, kendine göre tasarımını yapmış…
screenshot_20180502-123819Kısa boylu olmaktan, genlerinde akondroplaziyi taşımaktan inanılmaz gurur duyan 27 yaşındaki Sinéad Burke, henüz yolun başında olsa da, gününüzde cüce olmayıp sıkıntıyı yaşayan başkaları da var. Tıpkı solaklar gibi… Solak olanların kurdukları dernekler, vakıflar da Burke gibi tasarımların kendileri için uygun olmadığı için çeşitli protestolar yaptı ve şu an pek çok marka da onlar için uygun tasarımlar yapmaya başladı…
screenshot_20180502-123923