Sözcü Plus Giriş

Ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Günümüzün büyük bir kısmını dışarda geçirdiğimiz düşünülürse, ayakkabılar bu noktada en önemli parçayı oluşturuyor. Peki ayak sağlığı için, ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Hale Ceylan BARLAS
Güncellenme: 15:05, 08/11/2017
Ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmeli?

Topuklu, babet, spor, bot, çizme, sandalet ve daha pek çok model 7’den 70’e herkesin vazgeçilmezi… Pek çok kişinin dolabını açtığınızda da her renk, her model çeşit çeşit ayakkabı görmeniz mümkün. Bunların bir kısmı ayak sağlığına uygun olarak alınsa da, genel olarak ayakkabının güzel olması satın almak için yeterli oluyor. Ama unutmamak gerekir ki, ayak sağlığı tahmin ettiğinizden daha önemli ve yanlış seçimler ameliyata kadar götürebiliyor. Biz de Ayakkabı Dünyası Ürün Direktörü İlknur Sürsal’dan ayakkabı seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında önemli bilgiler aldık…
shutterstock_424656067Ayakkabı seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Ayak problemlerinin bir bölümü, sadece yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle gün boyu ayağımızda olan ayakkabıların, görüntüsü kadar rahat ve kaliteli olması da büyük önem taşıyor. Ayakkabı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus; ayağın şekline uygun ayakkabı seçmek… Ayrıca kişinin çalışma koşullarını da göz önünde bulundurması gerekir. Hava almayan, düşük kalite malzemelerden yapılmış ayakkabılar tercih edilmemeli. Ayakkabı kalitesinin yanı sıra ayağın anatomik yapısına uymayan büyük ya da dar ayakkabı giymek de hem ayak sağlığı açısından uygun değil hem de ayakkabıyı deforme eder. O nedenle ayağa tam uyan numara ayakkabıyı almak gerekir. Yeni alınan ayakkabıların ayağa zarar vermeden uyum göstermesi için giyme süresini aşama aşama artırmak gerekir. Birkaç gün sonra ayakkabı ayağa daha iyi uyum sağlayacaktır.
ad_21_1878Ayakkabı alışverişi için doğru zaman var mıdır?
Elbette… Ayakkabı alışverişini akşam saatlerinde yapmak gerekiyor. Çünkü ayaklar akşam vücut ağırlığı sayesinde en doğru formunu alıyor ve bu saatte yapılan seçimler ayak sağlığı ve şekline en uygun seçimler oluyor. Sabah saatlerinde alınan ayakkabının sonradan ayakları sıkma olasılığı oldukça yüksek…
ad_14_1244Ayakkabının deri ya da suni deri olması ayağı nasıl etkiler?
Deri ayakkabılar ayakların şekliyle kolay uyum sağlar. Deri doğal bir yapıya sahip olduğu için gözeneklerinden ter atımını rahat bir şekilde gerçekleştirir ve ayaklar nefes alır. Ancak ayakkabıların mutlaka deri olması da gerekmiyor. Deri kalitesine yakın özelliklerde yüksek kaliteli, farklı malzemelerden üretilen ayakkabılar da ayak sağlığı açısından bir sorun oluşturmuyor. Hammadde ve üretim teknolojisinde sağlanan gelişmeler sonucu, son yıllarda deri yerine sıklıkla PU malzemeler de kullanılıyor. Kaliteli suni derinin bir zararı bulunmuyor.
shutterstock_543105670İşe giderken nasıl ayakkabılar kullanmak gerekir?
İş yerinde geçirilen zaman günün büyük bölümünü kapsıyor. Ofis ortamında ayakkabı uzun saatler giyileceği için öncelikle düşünülmesi gereken konu rahatlıktır. İyi bir ofis ayakkabısı günlük taleplerinizi karşılamalı, uzun saatler boyunca ayağınızı rahat ettirmenin yanı sıra şıklıktan da ödün vermemeli. İç tabanı alttan yumuşak destekli ayakkabılar rahatlık sağlar. Yapısal olarak sağlam olmasına da önem verilmeli. Görsellik açısından bakacak olursak plaza tarzı mekanlarda çalışanlar stiletto, platform topuk ya da topuklu minimal ayakkabılar tercih edebilir. Daha rahat bir ofis ortamı varsa babet ya da sandaletlerle de şıklık ve rahatlık sağlanabilir. Siyah ve vizon tonları kullanım açısından rahat olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen renk alternatifleri arasında yer alıyor.
shutterstock_419471857Uzun süre ayakta çalışanlar için neler önerebilirsiniz?
Uzun süre ayakta çalışan kişilerin yumuşak tabanlı ve hava alabilen ayakkabılar tercih etmesi önemli… Anatomik taban, gün boyu ayakta çalışanlar için uygun bir seçim olacaktır. Uzun süre ayakta kalan kadınlar topuklu ayakkabı giyeceklerse, topuk boyunun 5 cm'yi geçmemesine dikkat etmeliler. Ayrıca gün sonuna kadar ayaklar şişebildiği için giyilecek ayakkabı günlük ayakkabılardan yarım ya da bir numara büyük olmalıdır. Ayrıca ayakkabı tabanına yerleştireceği tabanlık, daha yumuşak bir basış elde edilmesine ve ayak tabanında oluşan ağrıların azaltılmasına katkı sağlayabilir.