Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ayşe Bourke’den Türk kadınlarına özel tüyolar
Ayşe Bourke’den Türk kadınlarına özel tüyolar
Tasarımcı Ayşe Bourke ile modayı konuştuk
Moda 16 Nisan 2016 - 15:09

Eser Akgül / eakgul@sozcu.com

Ayşe Bourke, küçük yaşlardan beri kendini yetiştirmeyi başarmış bir modacı… Terzi terzi gezerek, gözlem yaparak, sürekli ve her model kıyafet çalışarak kendine özgün bir tarz yakalamayı başaran Bourke, yurt dışında da tercih ediliyor.

Şimdilerde Zamansız Kıyafetler konseptli kreasyonu için çalışan Bourke, İstanbul’un moda dünyasına da şık bir giriş yaptı. Kuveyt, Arap Yarımadası ve İstanbul’da defileler düzenlemekte olan Bourke ile Türk kadınının vücut tipine uygun kıyafetleri, moda serüvenini ve tasarımlarını konuştuk.

SABAHIN İLK SAATLERİNDE MAHALLE TERZİLERİNE GİDİP GÖZLEM YAPARDIM

Moda dünyasına giriş serüveninizi anlatır mısınız?
Serüvenim okuldayken başladı. 13 yaşında el işi dersinde, öğretmenlerin verdiği malzemelerle bir etek yapmıştım. Daha önce hiç böyle bir şey yapmamış olmama rağmen hayalimle kumaşı birleştirerek güzel bir etek ortaya çıkarmıştım. O zaman benim için çok başarılı bir çalışma olmuştu. Öğretmenlerim çok başarılı buldu ve ve eğitimimi bu yönde almamı öğütlediler. Böylece o dersten sonra moda serüvenim başlamış oldu. Sonra 27 yaşına kadar kendime kıyafetler dikerek kendi kendimi geliştirdim. Sürekli terzilere gittim, onların neyi nasıl yaptığını gözlemledim. Dikiş kursuna da gittim ama ben daha çok pratiği seviyorum, teorik bilgiyi değil. 27 yaşında da profesyonel olarak hazırdım ve Karamürsel’de ilk iş yerimi açtım.

Komşularım için kıyafetler dikiyordum ayrıca çocuklar için de dikim yapmaya başladım. Böyle böyle dikişin her alanında kendimi geliştirmiş oldum. Mahalle terzilerine sabahın erken saatlerinde kalkıp giderdim ve bana bir şeyler öğretmeleri için onları zorlardım. Giderek daha çok model üretebilen biri olmuştum. O zamanlarda hakikaten bir modacı gibiydim. Hayat yormamış oluyor sizi, hiçbir şeye takmıyorsunuz. Moda ikonu gibiydim sokaklarda. Hep kendi diktiğim kıyafetleri giyerdim.

SÜREKLİ KADIN BEDENİNİ İNCELEDİM

Bir eğitim almamıştım kısacası. Sonra bir defile yaptım. Amatör bir defileydi ama benim için çok büyük bir başarıydı. 2000 yılında yaptığım bu defile, 35 kıyafet 7 mankenle yapıldı ve çok güzel bir defileydi. Sonra Marmaris’te de çalışmaya başladım. Kıyafet ve kumaş araştırmalarım için yolum Kuveyt’e düştü ve ikinci defilemi orada yaptım.
Hayatım benim kumaşlar oldu. Hep dünyaya öyle baktım. Sürekli insanların kıyafetlerini inceledim. Özellikle de kadınların… Çünkü provalı çalışıyorsanız müşterilerinizi yönlendirebilmeniz gerekiyor. Bu nedenle bütün vücut tiplerini inceliyordum.

Marmaris’te ikinci dükkanımı açtıktan sonra oradaki yabancı turistler benim yurt dışına açılmam için bir kapı oldu. Danimarkalı, Hollandalı müşterilerim oldu hatta Hollanda’dan defile teklifi aldım ve 20 tane kıyafet gönderdim onlara. Bunlar o zaman için benim için büyük başarıydı. Marmaris beni büyüttü şimdi de İstanbul’a geldik ve burayı açtık.

ŞIK VE SEÇKİN

Kendinize özgün bir moda tanımız var mı? Sizin için bu kelime ne ifade ediyor?
Eskiden, insanlar çok marjinal giyinmeli derdim. Ben her mevsim için bir saç rengi ve o mevsim için kıyafetlerime renkler belirlerdim. Bir kadın kadın gibi giyinmeliydi bana göre. Mesela o zaman asla pantolonu bile seksi olmazsa asla giymezdim. Yani bir kadın hep seksi olmalı…

Tabi şimdi daha farklı düşünüyorum. Sanırım her şey yaşında daha güzel. Yaşına uygun ve yakışan kıyafetler her zaman güzeldir. Ancak bunu taşıyabilmek de önemli. Bedeniniz ve yaşınız ne söylüyorsa ona uygun kıyafetler giyinmeli bence. Moda seçkinlik ve şıklığın kumaşla buluşmuş halidir diyebilirim.

MODA VE PARA İÇİN BUNU YAPMAM!

Moda trendleri konusunda neler düşünüyorsunuz? Sizi kısıtladığı oluyor mu?
Kendime göre iş yaptığımda tabi ki daha yaratıcı oluyorum. Kendimi daha rahat hissederek daha özgün şeyler çıkartıyorum ortaya.

Peki tasarımlarınızda kürk kullanıyor musunuz?
Her şeyin bir imitasyonu var. Doğaya ve hayvanlara zarar verilmeden bence her şey yapılabilir. İlle de orijinal olması gerekmiyor. Ben çalışmalarımda asla böyle şeyler kullanmam. Bu kadar vahşice elde edilen derileri kullanamam. Moda için ya da para için bunu yapmayı, aklım ve midem almıyor.

YILDIRIM MAYRUK’UN ÇALIŞMALARINI BEĞENİYORUM

Türkiye’deki moda anlayışına nasıl nasıl bakıyorsunuz?
Aslında ben daha çok yurt dışındaki isimleri takip ediyorum; Zuhair Murad, ,Elie Saab, Georges Chakra, Georges Hobeika, Abed Mahfouz, Ralph and Russo gibi isimleri çok beğeniyorum. Türkiye’de her yerde aynı şeyleri görüyorum neredeyse, hepsi bir trendin benzeri. Aksi bir model de çalışmak zor oluyor burada çünkü müşteri talebi o yönden gelmiyor. Daha çok o zamanki trendlere uygun talepler geliyor. İnsanların aklındakini fazla değiştiremiyorsunuz. Ama farklı olmak isteyenler sizi daha yaratıcı yapıyor.

Yıldırım Mayruk’un bir öğrencisiyle bir ay kadar çalışmıştım. O zaman da görmüştüm ki Yıldırım Mayruk’un çalışma sistemi çok güzel. Yetiştiği öğrencisi de çok başarılıydı. Yeni modacılardan Özgür Masur’u da gerçekten çok beğeniyorum.

DENİZ AKKAYA TAM BİR DİŞİ

Mankenlerimiz nasıl sizce?
Öykü Serter’i çok beğeniyorum. Biraz zayıflasa da giydiği her şeyi çok iyi taşıyor ve sıra dışı giyinmesi çok hoşuma gidiyor. Deniz Akkaya da beğendiğim isimlerden. Yürüdüğü zaman dişiliğini ön plana çıkaran, biraz da vahşi bir yanı var. Her şeyi taşıyabilen bir kadın ve beden dili çok etkili. Diğer beğendiğim isim ise Güzide Duran…

TÜRK KADINLARINA ÖZEL TÜYOLAR

Peki sizden birkaç tüyo istesek… Mesela bu yaz mezuniyet töreninde güzel giyinmek isteyen genç kızlara önerileriniz neler olur?
Işıltılı, metalik renkli, metal, taş ve tül işlemeli kıyafetleri öneririm. Renk seçimi konusunda gümüş, altın ve bronz bu dönemin favorilerinden. Bu renkler dışında fuşya ve petrol yeşili de tercih edilebilir. Ayrıca siyah, kırmızı ve beyaz her dönemde olduğu gibi yine popüler. Hem göğüs hem sırtta V seklinde inen dekolte modeli de bu sezonun trendlerinden ayrıca bu tarz kıyafetler üst bedeni daha biçimli gösterir.

Peki kusurlarımızı nasıl kapatacağız?
Bir kadının ideal vücut şekli kum saatidir. Bu forma sahip kadınlar ince olmaları halinde her kıyafeti taşıyabilirler. Türk kadını genel olarak balık etli ve armut formunda. Bu sebeple fitilli kadife kumaşlar ve gabardin tercih edebilirler. Kalem etek ve renkli pantolon konusunda dikkatli olmaları gereklidir. Elbise ve etekler dize doğru daralmamalıdır. Göğsü büyük olanlar degaje ve drapeli yaka tercih etmemelidir. Çünkü bu tarz tercihler bölgeyi daha büyük gösterir. Genelde koyu renk tercih etmelerini tavsiye ederim.

TÜRK KADINI NEREDE HATA YAPIYOR?

Kadınların abiye seçerken yaptıkları en büyük hatalar neler sizce?
Kendi vücut tiplerini çok iyi tanımaları gerekiyor. Vitrinde güzel gördüğünüz her şey sizi vitrin mankeni gibi göstermez.

Sizce bir kadının özel bir gecede güzel görünmesi için olmazsa olmazları nelerdir?
Doğru aksesuar tercihi çok önemli. Örneğin inci kolye zamansızdır ve her zaman favoridir. Ayakkabı seçimine dikkat edilmelidir. Elbise ağır işlemeli ise yüzük, küpe, saat ya da bileklikten yalnızca birisi kullanılmalıdır. Eğer elbise seçimi sadeyse büyük ışıltılı, taşlı kolyeler ve küpeler kullanılabilir.

TÜRK KADINI NE GİYMELİ?

Türk kadınının neredeyse yüzde 65’i genel olarak balık etli ve armut formunda olduğu için kıyafetler daha dikkatli ve doğru seçilmelidir.

*Skinny jeanler ve dar pantolonlar yerine daha düz ve bol kesimli olanları tercih edin. Bu tip pantolonlar ile sofistike bir görüntü yakalayabilirsiniz.

*Vücut kıvrımlarınızı gizlemek ve bakışları vücudunuzun üst kısmına doğru çekmek için desenli üstler tercih edebilirsiniz. Gösterişli üstler, işlemeli gömlekler ve renkli, bol tişörtler bu görev için biçilmiş kaftan!

*Daha ince gözükmek ve vücut kıvırmlarınızı saklamak için siyah gibi koyu renkler tercih etmelisiniz. Unutmayın, koyu renkler armut tipi vücutların en yakın dostudur!

*Gösterişli, bol taşlı ve süslü kolyeler ile bakışları vücudunuzun üst kısmına çekebilir ve stilinize farklı bir hareket katabilirsiniz.

Armut tipi vücuda sahip kadınların gardırobunda olması gerekenler:
Uzun gömlekler
Koyu renk jeanler
Düz kesim pantolonlar
Bol taşlı kolyeler
Üzeri işlemeli ve süslü bluzlar
Göğüs şekline uygun sutyenler

ARMUT TİPİ KADINLAR BUNLARI GİYMESİN!

Skinny jeanler
Kısa üstler
Mini etekler
Vücuda yapışan elbiseler (Bandaj elbiseler)

Son güncelleme: 15:59 - 16.04.2016