Sözcü Plus Giriş

Basında ve podyumda 18 yaş altı modellere yer verilmeyecek mi?

Ünlü moda dergisi Vogue ve yayıncı kuruluşu Conde Nast, bundan böyle sayfalarında 18 yaş altı modellere yer vermeyeceğini açıkladı.

null
Güncellenme: 13:52, 20/08/2018
Basında ve podyumda 18 yaş altı modellere yer verilmeyecek mi?

ABD merkezli ünlü Vogue Dergisi ve yayıncı kuruluşu Conde Nast, artık sayfalarında 18 yaşından küçük modeller kullanmayacağını açıkladı. Dergi, sektördeki diğer kuruluşlara da çağrıda buluarak aynı adımı onların da atması gerektiğini istedi.

vogue-runway

Vogue Dergisi “Moda dünyası neden 18 yaş üstü model standardına bağlı kalmalı?” diye bir paylaşımda bulundu…

Vogue Runway dergisinin sosyal medya hesabında “Moda dünyası neden 18 yaş üstü model standardına bağlı kalmalı?” başlıklı paylaşım yapıldı. Bu açıklama aslında cinsel istismar iddialarının ve ocak ayında yayımlanan yeni iş ahlakı kurallarının devamı niteliğindeydi.

kaia-gerber

18 yaşın altındaki modellerden biri de Kaia Gerber… Bakalım bu ayaklanma Gerber’in iş hayatını nasıl etkileyecek?

Derginin yazarlarından Maya Singer ise köşesinde şöyle dedi: “Kariyer yapmak isteyen ancak kontrolü tümüyle elinde olmayan 18 yaş altı çocukların eşsiz savunmasızlığının bilinmesi, farkında olunması ve kötüye kullanımın çok yaygın olduğu bir ortamda, etik kuralları gereği, on sekiz yaşın altındaki hiçbir modelin fotoğrafı editoryal anlamda kullanılmayacak.”
jean-paul-gaultier18 yaş altı modellerle çalışılmaması gerektiğinin altını çizen dergiden sonra Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi (CFDA) bir açıklama yaptı ve tasarımcılara çağrıda bulundu: “18 yaş üstü modellerle çalışmayın!”