Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bir efsanenin ardından
Bir efsanenin ardından
Audrey Hepburn, Grace Kelly gibi ünlü isimleri giydiren, dünyaca ünlü moda tasarımcısı Hubert de Givenchy çok kısa bir süre önce hayata veda etti. ‘Siyah minik elbise’, ‘hanımefendi şıklığı’ gibi tanımlamaları konuşma diline sokan Givenchy efsanesini mercek altına aldık...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 31 Mart 2018 - 02:43
ilk-koleksiyon-givenchy-sitesinden

Hayallerinin peşinden gitti

1944 yılında, henüz 17 yaşındayken hayallerinin peşinden giden Hubert de Givenchy, moda üzerine eğitim aldıktan sonra 1952'de Paris'te kendi adını taşıyan modaevini açtı. Zarif bluzlar ve şık eteklerden oluşan ilk koleksiyonu öyle beğeni topladı ki, yeteneğiyle dikkat çekti.

054-hubert-de-givenchy-theredlist

Moda ikonlarının tasarımcısı

Oyuncu ve moda ikonu Audrey Hepburn ile dost olan ünlü isim, bir sinema klasiği olan ‘Tiffany'de Kahvaltı' filminde Hepburn'ün giydiği siyah elbiseyi tasarladı. Jacqueline Kennedy'nin de vazgeçemediği isimlerden biri olan Givenchy, alçak topuklu ayakkabıları, şapkaları ve etek-ceket takımlarıyla adından bolca söz ettirdi.

spl1417425_001

Emeklilikten sonra çalışmaya devam

Adını taşıyan markasını 1989 yılında perakende devi LVMH'ye devreden Givenchy, hiçbir zaman tasarım yapmaktan vazgeçmedi. Emekli olduğu 1995 yılına kadar da modaya yön veren tasarımlara imza atmaya devam etti.

givenchy-sitesinden1

Gözler Givenchy'yi aradı

Givenchy emekli olduktan sonra John Galliano, Alexander McQueen gibi isimler markanın tasarım bölümünün başına geçti. Geçtiğimiz yıl bu özel görevi Riccardo Tisci devraldı… Fakat modaseverlerin gözleri daima Givenchy'i aradı…

beyonce