Black Friday (Kara Cuma) diye harcama yapıp ‘Black black’ düşünmeyin!

Günlerdir televizyonlarda, gazetelerde ve radyolarda Black Friday için yapılan kampanyaların reklamlarını görüyorduk. Sonunda beklenen Black Friday (Kara Cuma) geldi. Bu günü fırsat bilen alışveriş tutkunları, sabahın ilk saatlerinde soluğu ya mağazalarda ya da online alışveriş sitelerinde aldı.

Black Friday (Kara Cuma) diye harcama yapıp ‘Black black’ düşünmeyin!

Eminim günlerdir telefonunuza ya da mailinize onlarca “Black Friday indirimini kaçırmayın” gibi mesajlar gelmiştir. Gelmediyse bile mutlaka televizyonlarda, gazetelerde ya da radyolardan haberdar olmuşsunuzdur. Black Friday aslında bir alışveriş çılgınlığı. Çıkış noktası Amerika… Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma günü olarak belirlenen bu günde mağazalar erkenden açılıp, geç saatlere kadar satış yapar. Kara Cuma’da markalar akıl almaz indirimler uygular.
black-friday-nedir-nedirÜlkemizde henüz tam manasıyla bir çılgınlık yaşanmasa da yurtdışında alışverişler perşembe akşamı 18.00 itibariyle başlıyor. Örneğin New Jersey’de bir elektronik mağaza önünde 700’ü aşkın kişi sıraya girip alışveriş için bekledi. Gelen istatistiklere göre de dünyada şu an en çok televizyon, cep telefonu ve oyun konsolu satın alındı. ABD Ulusal Perakendeciler Birliği’ne göre Black Friday’de 115 milyon kişinin alışveriş yapması bekleniyor.
kara-cuma-black-friday-670-2Peki bu özel günün neden çıktığını biliyor musunuz? Black Friday ilk defa 1961 yılında ortaya çıkmış. O gün Philadelphia'da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafikten dolayı gazetelerde Black Friday olarak bahsedilmiş ve her yıl Black Friday olarak kutlanmaya başlamış. Çılgınlığın en büyük örneği ise 2006’da yaşanmış. ABD Ohio şehrindeki Walmart kapıları açar açmaz kalabalık birbirini ezerek içeriye girmeye çalışmış ve çalışanların yaralanmasına neden olmuştu. 2008’de ise New York’ta bir mağazanın kapı ve camları kırılmış ve maalesef 34 yaşındaki bir çalışan hayatını kaybetmişti.