Bora Aksu’nun 2018-19 Sonbahar Kış koleksiyonunda Margaret Anne Buckley izleri

Geçtiğimiz günlerde Londra Moda Haftası'nda Sonbahar- Kış 2018-19 koleksiyonunu sunan Bora Aksu'nun tasarımları büyük ilgi gördü. Tasarımcı ünlü cerrah Margaret Anne Buckley'in hayatından esinlendi.

Bora Aksu’nun 2018-19 Sonbahar Kış koleksiyonunda Margaret Anne Buckley izleri

Georgian sosyetesindeki bütün kuralları yıkarak yüzyılın en ünlü ve başarılı cerrahlarından biri olan Margaret Ann Buckley'in inanılmaz yasam öyküsü, Bora Aksu’nun Londra’da sergilenen kış koleksiyonunun çatışını oluşturuyor. Çok genç ve özgür olan Margaret 1800'lü yıllarda çok istediği tıp fakültesine girmesinin tek yolu erkek kılığına girmesiydi.

Margaret Anne Buckley ismiyle doğan ve daha sonradan tıp fakültesine girmek için erkek kılığına girip James Berry ismini aldı.

Margaret Anne Buckley ismiyle doğan ve daha sonradan tıp fakültesine girmek için erkek kılığına girip James Berry ismini aldı.

Margaret Anne Buckley ismiyle doğan ve daha sonradan tıp fakültesine girmek için erkek kılığına girip James Berry ismini alan genç kız, o noktadan itibaren hayatının geri kalanını erkek kılığında geçirdi. Gerçek sadece o öldükten sonra ortaya çıkmıştı.
bora-aksu10Tıp tarihinde gerçek bir öncü olan Margaret o döneme kadar hiçbir kadının gelmesine izin verilmeyen rütbelere ulaşmıştı, fakat ulaştığı tüm başarılara rağmen yaşamı boyunca sürdürmek zorunda kaldığı yalanı onun tamamen yalnız bir hayat yaşamasına sebep olmuştu. Yaşadığı yasam onun sevdiği erkekle birlikte olmasına engel oldu.
bora-aksu1Margaret’in kız kimliğinden erkek kimliğine geçiş yolculuğu Bora Aksu Sonbahar Kış 2018-19 koleksiyonunun ilham kaynağı oldu; sadelik ve gösterişin kontrastlığı yumuşak ve sert hatların yan yana kullanıldığı koleksiyonda kendini gösteriyor. bora-aksu3Dokulardaki kontrastlar özellikle transparan katmerli elbiseler ile yan yana duran maskülen havadaki kıyafetlerde ki detaylarda göze çarpıyor.
bora-aksu4Bir tarafta pastel lilalar, uçuk mavi ve pembeler, özgürce form bulan organza ve ipek tül elbiselerde can bulup Margeret'in yumuşak, utangaç, feminen halini simgelerken diğer yanda zengin yünlü ve kaşmir kumaşlar ve kadifelerle yapılmış ceket ve takımlar onun maskülen halini temsil ediyor.
bora-aksu5Feminen kıyafetlerdeki pliseler , Bora Aksu'nun koleksiyon için özel olarak çizip hazırladığı üç boyutlu dantellerle bir arada kullanılırken, James'in orduda kazandığı başarılar yakalardaki rozetlerde kendini gösteriyor.
bora-aksu6 bora-aksu8 bora-aksu9 bora-aksu11 bora-aksu12

Bora Aksu

Bora Aksu