Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Deniz ve Begüm Berdan Boris Johnson’ı Londra’da protesto etti
Deniz ve Begüm Berdan Boris Johnson’ı Londra’da protesto etti
DB BERDAN'ın yaratıcısı Deniz ve Begüm Berdan, İstanbul'daki defilelerinden dört gün sonra, koleksiyonlarını bu kez Londra Moda Haftası Fashion Scout kapsamında tanıttı.
Moda 19 Eylül 2018 - 15:19

Deniz Berdan ve kızı Begüm, geçtiğimiz hafta düzenlenen Mercedes Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 2019 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarını tanıtmıştı. İki gün önce de aynı koleksiyonu Londra Moda Haftası’nda Freemason’s Hall’de dünya basınına tanıttı.
db-berdan-1İnterseks bir tanrı/tanrıça’dan ilham alan koleksiyon, hem aşk tanrıçası hem savaş tanrısı olan Umay Ana’dan hareketle, toplumu kendi köklerini hatırlamaya davet etti. İstanbul’da kurulan ama Londra merkezli olan DB BERDAN, hazırladıkları koleksiyonla yaşadığımız dünyadaki çevre, sosyal ve politik olayları konu aldı.

dbberdan31

DB Berdan, ‘Bu bir banka soygunu değildir’ şeklinde tepkisini peçe ile dile getirdi…

İstanbul’daki defilelerinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın 6 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı ve peçeli kadınları ayrıştıran konuşmasını protesto eden tasarımcılar, Londra’da da protestoya devam etti. db-berdan-2Tasarımcı ikili, feminist kadınlar olarak kadınların ne giydiğine karışan herkese karşı olduklarını belirtecek biçimde Johnson’ın peçeli kadınları banka soyguncusuna (ve İngiliz posta kutusuna) benzettiği tartışmalı yorumuna ‘Bu bir banka soygunu değildir’ şeklinde tepkisini bir look ile şovuna taşıdı. Zaten Boris, yaptığı açıklamadan üç gün sonra da istifa etti.
db-berdan-3