Sözcü Plus Giriş

Deniz ve Begüm Berdan Boris Johnson’ı Londra’da protesto etti

DB BERDAN'ın yaratıcısı Deniz ve Begüm Berdan, İstanbul'daki defilelerinden dört gün sonra, koleksiyonlarını bu kez Londra Moda Haftası Fashion Scout kapsamında tanıttı.

Güncellenme: 15:19, 19/09/2018
Deniz ve Begüm Berdan Boris Johnson’ı Londra’da protesto etti

Deniz Berdan ve kızı Begüm, geçtiğimiz hafta düzenlenen Mercedes Benz Fashion Week Istanbul kapsamında 2019 İlkbahar-Yaz koleksiyonlarını tanıtmıştı. İki gün önce de aynı koleksiyonu Londra Moda Haftası’nda Freemason’s Hall’de dünya basınına tanıttı.
db-berdan-1İnterseks bir tanrı/tanrıça’dan ilham alan koleksiyon, hem aşk tanrıçası hem savaş tanrısı olan Umay Ana’dan hareketle, toplumu kendi köklerini hatırlamaya davet etti. İstanbul’da kurulan ama Londra merkezli olan DB BERDAN, hazırladıkları koleksiyonla yaşadığımız dünyadaki çevre, sosyal ve politik olayları konu aldı.

dbberdan31

DB Berdan, ‘Bu bir banka soygunu değildir’ şeklinde tepkisini peçe ile dile getirdi…

İstanbul’daki defilelerinde İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın 6 Ağustos 2018 tarihinde yaptığı ve peçeli kadınları ayrıştıran konuşmasını protesto eden tasarımcılar, Londra’da da protestoya devam etti. db-berdan-2Tasarımcı ikili, feminist kadınlar olarak kadınların ne giydiğine karışan herkese karşı olduklarını belirtecek biçimde Johnson’ın peçeli kadınları banka soyguncusuna (ve İngiliz posta kutusuna) benzettiği tartışmalı yorumuna ‘Bu bir banka soygunu değildir’ şeklinde tepkisini bir look ile şovuna taşıdı. Zaten Boris, yaptığı açıklamadan üç gün sonra da istifa etti.
db-berdan-3