Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dermal piercingler aldı başını gidiyor ama yaptırmak ne kadar doğru?
Dermal piercingler aldı başını gidiyor ama yaptırmak ne kadar doğru?
Son zamanların trendi 'Dermal Piercing' yeni neslin oldukça ilgisini çekmiş gibi görünüyor zira sosyal medya bu piercingi yaptıranlar, video ve fotoğraflarını paylaşanlarla dolu... Peki deriden bir parça alınarak yapılan ve daha sonrasında iz bırakan bu piercingi yaptırmak ne kadar doğru?
Hale Ceylan BARLAS
Moda 27 Mart 2018 - 13:34

Eski Mısır’da, soylu ailelerde, Victoria Dönemi’nde, Mayalar’da, Roma’da en yaygın aksesuar ‘Piercing’ti… Çünkü piercing cesaret, liderlik, güç ve asaleti temsil ediyordu. Görünüşlerinde farklılık yaratmak isteyenlerin de tercihi olan piercing, her ne kadar korkutucu bir görünüme sahip olsa da, en çok tercih edilen aksesuarlardan biri.

dermal-piercing-instagramGenelde dil, dudak, kaş, meme ucu, göbek deliğine takılan piercing, 2018’de ‘Dermal piercing’ adıyla yeniden hayatımıza girdi. Bu yeni akımı daha çok yüzük takıp kaybedenler, evli çiftler ve trende ayak uydurmak isteyenler tercih ediyor. Peki nedir dermal piercing? 

dermal-piercing-instagram1Cilde direkt uygulanmasından dolayı bu adı alan dermal piercingler, diğerleri gibi cilt altından geçmiyor. Cildin üstüne kesikler atılarak piercing cilde yerleştiriliyor. Üstelik yerleştirme işleminde bir parça deri çıkarılıyor ve oluşturulan oyuğa kanca ile sabitleniyor.

dermal-piercing-instagram2Özellikle sosyal medyada fenomen haline gelen dermal piercingler ne görünüş itibariyle ne de yapılma şekliyle çok da tercih edilecek bir trend gibi görünmüyor. Lakin yaptıranı ve meraklısı çok.

dermal-piercing-instagram3Bu acılı yöntemi kesinlikle medikal destek almadan yaptırmayın. Yaptıracağınız yerin hijyenik bir yer olmasına dikkat edin. Yaptırdıktan sonra ise yara kapanana kadar ellerinizi daima temiz tutun. Yoksa enfeksiyon kapma olasılığınız oldukça yüksek. Giyinirken, üstünüzü çıkarırken özenli olun.

dermal-piercing-instagram4Unutmadan… Bu dermal piercing trendinde deriden bir parça alındığı için ister istemez parmaklarınızda oyuklar oluşacak ve siz bir gün sıkılıp çıkarmak istediğinizde ise o oyuklar gitmeyecek…

dermal-piercing-instagram6Dolayısıyla bu akıma ayak uydurmak istiyorsanız ince eleyip sık dokuyun ve sonradan pişman olacağınız bir şey yapmayın. Çünkü dermotoloji uzmanları maalesef bu yöntemi pek önermiyor!

dermal-piercing-instagram7Önermeyen uzmanlardan biri de Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Osman Köse… Köse, dermal piercingin popülerliği yanında birçok tehlikeyi de içinde barındırdığını anlattı: “Derinin histolojik yapısı üst deri (epidermis) ve alt deri deri (dermis) olacak şekildedir. Dermal piercing, derinin alt kısmı olan ve ortalama 1-2 mm kalınlığındaki dermise uygulanır. Uygulama öncesi derinin bir kısmı punch ile çıkarılarak boşluk yaratılır ve o bölgeye piercing uygulanır. Piercing daha çok titanyum ve çelik içerir. Uygulama sonrası o bölgenin iyileşmesi 4-6 hafta kadar sürer. Bu süre içinde derinin temizliği çok önemlidir.”
dermal-piercing-instagram5Yapılan işlemlerin hepsinin tıbbi işlemler olduğunun da altını çizen Köse, “İşlem tıbbi olsa da piercing yapılan yerler tıbbi işletmeler değildir. Dolayısıyla oluşabilecek en önemli komplikasyon alerjik reaksiyonlar ve ciddi boyutlara ulaşabilecek deri infeksiyonlarıdır. Bunlardan bazıları çok zor iyileşen ciddi bakteriyel infeksiyonlardır” diyor.

Piercinglerle daha ciddi sorunların da ortaya çıkabileceğini vurgulayan Prof. Dr. Osman Köse, bulaşıcı hastalıklara karşı da uyarıda bulundu: “Uygulayan kişiden veya ortamdan kaynaklanan başka bulaşıcı hastalıklar, yara iyileşmesinde sorunlar, iyileşme gecikmesi ve skar oluşumu da görülebilir. Bir başka sorun, piercing’e ilginin azalması sonucunda piercing’in çıkarılmasından sonra o bölgede oluşabilecek skar dokusunun kişiyi rahatsız etmesidir.”