Sözcü Plus Giriş

Dünyanın ilk bikinisini o giydi

İlk bikiniyi giymek cesaret isterdi, öyle de oldu. Adını bir adadan alan günümüzün ilk bikinisini tanıtmayı kimse kabul etmezken Micheline Bernardini kabul etti ve adını tarihe yazdırdı.

Güncellenme: 11:01, 22/02/2017
Dünyanın ilk bikinisini o giydi

Fransız mühendis Louis Reard ve modacı Jacques Heim, bugün giyilen tarzdaki ilk bikiniyi tasarladıklarında, hiçbir kadının tanıtmak istemeyeceğini, Vatikan’dan tepki alacaklarını, birçok ülkede yasaklanacağını ama bir gün bütün dünyayı etkileyeceklerini belki bilmiyorlardı.

1946 yılında kadınların plajlarda güneşlenirken ve yüzerkenki davranışlarını izleyen ve neye ihtiyaçları olduğunu gözlemleyen tasarımcılar bikiniyi yaratıyor. Peki adı nereden geliyor? O yaz, bir atom bombasının test edildiği ve Güney Pasifik'de bulunan Bikini Atol adasından… Çünkü tasarlanan giysiye bu adı veren Reard, bikiniye olan tepkinin tıpkı bir atom bombası gibi patlayacağına inanıyor.

micheline-bernardini

Bu radikal plaj giysisi insanlara çok açık geliyor ve tasarımcıların çaldığı her manken bikiniyi tanıtma teklifini reddediyor. Bir süre sonra ise Casino de Paris'te çalışan dansçı Micheline Bernardini bikininin tanıtımını yapmayı kabul ediyor ve tarihe ilk bikini giyen kadın olarak geçiyor.

micheline-bernardini-1bernardini-2

İlerleyen yıllarda birçok ülkede yasaklanan, Vatikan’ın dine aykırı bulduğu bikini dünyaya yayılmak için Brigitte Bardot’u bekledi. Bardot, duru güzelliği ve seksi vücudu ile, bikiniyi Fransa'da ve dünyada tanıtan ve hatta satışlarını arttıran en önemli figürlerden biri haline geldi.

brigget-bardot
Yayınlanma Tarihi:10:58,