Gözlüğünüzü nasıl alırdınız Ombre mi olsun aviator mü?

Son yıllarda nerede garip gözlük modeli varsa trend oldu. Kanye West’in panjur gözlükleri, Lady Gaga’nın Mickey Fare gözlükleri, Bülent Ersoy'un kaynakçı gözlüğü derken yeni sezonda da durum farklı değil... İşte 2017'nin öne çıkanları...

Gözlüğünüzü nasıl alırdınız Ombre mi olsun aviator mü?

Önceleri sadece yaz aylarında kullandığımız, sonrasında neredeyse altı ay takılacağı günü bekleyen güneş gözlükleri son birkaç sezondur en popüler dönemini geçiyor. Neden mi? Çünkü artık gözlüğün yazı kışı kalmadı! Kar yağarken de, güneş varken de taktığımız, artık kendisine çantaların bir köşesinde yer edinen gözlüklerin haliyle trendi de her yıl iki kez değişmeye başladı. Gelin gözlük trendlerini ve nasıl kullanılması gerektiğini birlikte inceleyim!

KOKOŞLARA SÜSLÜ ÇERÇEVE

shutterstock_181785515Kaynakçı gözlüğü: 2017 sezonu, kaynakçı gözlüğü diye tabir edilen büyük gözlüklerin devri olacak. Hatırlarsanız geçen yıl Bülent Ersoy bir cenazeye giderken taktığında alay konusu olmuştu. Ne demişler gülme komşuna gelir başına. Ünlü markaların koleksiyonuna dahil ettiği bu tarz gözlüklere bir de iyi yönden bakmak lazım. En azından kışın kar, yağmur yağdığında sizi koruyabilir!
shutterstock_390535258Geniş çerçeve: Büyük gözlük kategorisine giren geniş çerçeveli modeller de vitrinlerde yerini aldı. Kolay kolay modası geçmeyecek bu modellerin metal ve kemik çerçeveli olanları ve renkli camları ilgi görüyor.
shutterstock_150974474Aviator: İkonikleşmiş aviator güneş gözlükleri bu sezon da karşımızda. Modeli ilk Ray Ban koleksiyonuna dahil etse de şimdilerde Roberto Cavalli, Kenzo, Carven gibi markalarda da bulabiliyorsunuz.
shutterstock_392684026Cat Eye: Yine yıllardır hayatımızda olan cat eye yani kedi gözleri de sezonda kadınlarınların vazgeçilmezi olacak. Emporio Armani ve Max Mara’nın modellerine bakabilirsiniz.
shutterstock_460957429Süslü çerçeveler: Eminim Dolce&Gabbana’dan başka marka gelmemiştir aklınıza. Bu yıl incili, çiçek desenli, işlemeli, taşlı pek çok model karşımıza çıkacak. Ayrıca Miu Miu’da da hatrı sayılır güzellikte parçalar var.
shutterstock_290343089Renkli cam: Geçen sezon karşımıza çıkan ve çok sevdiğimiz renkli camlar, artık sadece siyah, mavi, kırmızı ya da sarı renkleriyle sınırlı değil. Yeşil, turuncu, pembe gibi aklınıza gelebilecek her renk mevcut. Bu konuda da Marni’nin modelleri başı çekiyor.
shutterstock_335467001Pilot: Her yıl markaların koleksiyonlarında yer alsa da 2016’da ilgiyi üzerine çekit. 2017’de ise hızına yetişemeyecek gibiyiz. Yine klasikleşmiş modellerin markası Ray Ban’de görmek mümkün.
shutterstock_310652177Ombre: Saçınıza ombre yaptırırsınız da gözlüğünüz eksik kalır mı?

SEÇİMİ YÜZ ŞEKLİNİZE GÖRE YAPIN

Gözlük seçmek başlı başına bir muamma. Siz beğenirsiniz yüzünüze gitmez. Yüzünüze yakışanı siz beğenmezsiniz. Halbuki birkaç ayrıntıya dikkat ettiğinizde her şey tam da istediğiniz gibi olabilir.
shutterstock_289262102Biz de bu konuda işinin ehli bir isimden sizin için bilgi aldık. Premium, lüks ve spor gözlük markalarını aynı çatı altında toplayan Luxottica Group’un Türkiye Pazarlama Müdürü Ömer Altıkardeşler yüz tiplerine göre gözlük seçimlerini anlattı: “İlk adımı yüz tipine göre gözlük seçimi yaparak yapmalısınız. Yüz şekilleri için bir genelleme yapmak gerekirse bunlar; kare, oval, dikdörtgen ve ters üçgen olarak sıralanabilir. Gözlük seçiminde ilk olarak yüzünüzün hangi şekle sahip olduğunu belirlemelisiniz. Çerçeve şeklinin yüz şeklinin tam tersi olmasını tavsiye ediyoruz. Ayrıca, yüze temas ettiği noktalarla da uyumlu olmalıdır.”
shutterstock_322460174Kare / Köşeli Yüzler: Kare yüzlerde keskin bir çene çizgisi, geniş bir alın ve elmacık kemikleri dikkat çekmektedir. Yüzdeki bu keskin hatları yumuşatmak için kıvrımlı hatlara sahip bir çerçeve seçilerek yüze daha derin bir anlam verilebilir. Klasik oval çerçeveler de bu yüz tipine yakışacaktır.
Oval Yüzler: Hemen her çerçeve uyar. Özellikle yumuşak köşeli, şakaktan alına doğru yükselen kare çerçeveler bu yüzler için idealdir.
Dikdörtgen Yüzler: Yuvarlak ve kare çerçeveler istenilen etkiyi sağlar.
Ters Üçgen Yüzler: Yüzün daha geniş olan üst kısmını dar göstermek için aşağı doğru genişleyen, açık renk malzemelerin kullanıldığı çerçevesiz ya da ince çerçeveli modeller tercih edilebilir.
shutterstock_518748748