Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hayattan aldıklarımı geri vermek için yaşıyorum
Hayattan aldıklarımı geri vermek için yaşıyorum
Zor bir çocukluk geçiren, pazarda meyve satarak geçinen ve keşfedildiği anda peri kızı masalı başlayan Natalia Vodianova artık geçmişi hakkında konuşmuyor. Ama kurduğu yardım vakfı ve hayata bakışıyla diğer modellerden ayrılıyor… Moda dünyasında ‘süper nova’ adıyla tanınan Natalia Vodianova ile H&M’in geri dönüşümlü ürünlerden oluşturduğu ‘Conscious Exclusive’in yüzü olması nedeniyle konuştuk.
Yasemin CANDEMİR
Moda 7 Nisan 2017 - 05:54

Zor bir çocukluk geçiren, pazarda meyve satarak geçinen ve keşfedildiği anda peri kızı masalı başlayan Natalia Vodianova artık geçmişi hakkında konuşmuyor. Ama kurduğu yardım vakfı ve hayata bakışıyla diğer modellerden ayrılıyor… Moda dünyasında ‘süper nova' adıyla tanınan Natalia Vodianova ile H&M'in geri dönüşümlü ürünlerden oluşturduğu ‘Conscious Exclusive'in yüzü olması nedeniyle konuştuk.

– Sürdürülebilirlik sizin için ne ifade ediyor?
Sürdürülebilirlik çok önemli ve herkesin gündemine alması gereken bir kavram. Herkesin derken, modern, ileri görüşlü, çevresinin farkında olan ve dünyaya etkisi olabilecek kişilerin sorumluluğundan bahsediyorum. Ülke yöneticilerinden, bir ürün satın alarak piyasayı etkileyen tüketiciye kadar herkesi kapsıyor bu kavram.
– Peki ya sürdürülebilir stil ne anlama geliyor?
Bu stil, hem ne satın aldığınızdan hem de aldığınızı nasıl giydiğinizden oluşuyor. Örneğin, her zaman aldığınız ürünün etiketine bakıp sürdürülebilir malzemelerden yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirsiniz. Bu konuda soru sormaktan da çekinmeyin. Ben bu şekilde daha az ürün satın almaya başladım. Ancak gerçekten çok beğendiğimde yeni bir şey alıyorum ve sahip olduklarımı daha uzun süre giyiyorum. Bu ürünler geri dönüştürülebildiğinden bazılarını yeniden kullanıyorum, özellikle de çocuklarım için. Bebeğim şu anda ilk doğan oğlumun giydiği bir parçayı giyiyor örneğin.

12

12 yılda 177 oyun alanı yarattık

– Sizin için ‘Conscious Exclusive' kampanyasının yüzü olmak ne anlama geliyor?
Bu kampanya için beni düşündüklerinden ötürü çok mutluyum çünkü fikir zaten dünya görüşüme çok yakın. Hatta ben de 12 yıl önce ‘Naked Heart' (Çıplak Kalp) adlı vakfı kurdum. Hayattan aldıklarımı geri vermek için yaşıyorum. Hayatımı buna adadım.
– “Geri vermeye adamak” derken, vakfınız kapsamında nasıl çalışmalar yapıyorsunuz?
Vakfı kurarken amacım, Rusya'nın kırsal bölgelerindeki çocukların oyun oynayabilecekleri güvenli alanlar oluşturabilmekti. 12 yıldır 177 oyun alanı yarattık. 2015 yılında da Elbi isimli aplikasyonu ürettik. Elbi, yardım kuruluşlarına yardım yapmayı sağlayan bir uygulama. Benim için geri vermek işimin en önemli parçası…

13

Bir elbisenin plastik şişelerden yapıldığına inanmak çok zor

– Geri dönüştürülen kumaş ve materyallerden hangileri sizi heyecanlandırdı?
Kıyılardan, su yollarından, sahil bölgelerinden toplanan plastiklerden elde edilen ‘Bionic' serisi inanılmaz. Markanın bunu kendine saklamıyor olması da muazzam. Marka bu bilgiyi moda endüstrisindeki herkesle paylaşmak istiyor ve sürdürülebilirliğe giden yolda diğer markalara da ilham olmak istiyor.
– Koleksiyondaki en favori parçanız hangisi?
Geri dönüştürülmüş kıyı atıklarından tasarlanmış plise gece elbisesine aşık oldum.
– Sürdürülebilirliği nasıl hayatımızın bir parçası yapabiliriz?
Günlük hayatlarımızda bu konuda yapabileceğimiz pek çok şey var. Ben de mümkün olduğunca kendi payıma düşenleri küçük de olsa yapmaya çalışıyorum; musluğu kapamak, banyo yapmak yerine duş almak gibi küçük şeyler. Hiçbir şeyinizi atmayın çünkü yeni bir şeye dönüşebilirler.