Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hazırlanın 80’lere gidiyoruz!
Hazırlanın 80’lere gidiyoruz!
Tarih tekerrür etti ve 80’ler geri döndü. Ama bu kez kıyafetlerde değil makyajda karşımıza çıktı.
Hale Ceylan BARLAS
Moda 2 Nisan 2017 - 00:16

Tarih tekerrür etti ve 80'ler geri döndü. Ama bu kez kıyafetlerde değil makyajda karşımıza çıktı. O dönemlerde frapanlık tavan yapmış, doğallıktan eser kalmamış, gözler pembe, mor, yeşil farlarla kaplanmış, yanaklar allıktan alev alev yanmış, dudaklar ise adeta ombre uygulaması yapmış gibiydi. İşte şimdi tüm bunlar yeniden hayatımızda…

10

Sadece bir heves değil

Markaların 2017 ve 2018 sonbahar/kış koleksiyonlarını sunduğu moda haftaları, 80'lerin etkisinin uzun soluklu olacağının sinyalini verdi. Tüm moda haftalarında pembeler, fuşyalar, sarılar, turuncular, yeşiller bir arada kullanıldı. Yani yakın  zamanda parlak renkler sıkça karşımıza çıkacak.

9

Renk seçimine dikkat

80'lerde gündemde olan makyajı uygulamak isteyenler için püf noktalarını işin ustasından öğrendik. Burcu Esmersoy, Burcu Biricik, Birce Akalay gibi pek çok ünlü kadının makyajlarının arkasındaki isim Melis İlkkılıç’la 80'ler makyajının detaylarını konuştuk. Kirpiklerin bu yıl kaşlara kadar uzanacağını, hiç olmadıkları kadar parlak ve kalın kullanılacaklarını söyleyen İlkkılıç, bu tür makyajın çok fazla dikkat istediğini söyledi.

12

Farı kaşınıza kadar sürmeyin

Kaşınıza kadar mavi, yeşil, sarı gibi bir far sürmeyin. Ama muhakkak gözünüzün bir yerinde renk kullanın. Örneğin elektrik efektli, parlak yeşil bir eyeliner kullanabilirsiniz. Yüzünüzü boş bırakmak istiyorsanız saçlarınızı jöleyle geriye tarayabilir, dudağınıza yeşil ya da gri ruj sürebilirsiniz.

5

Kirpikler renkleniyor

Allıklarda mat ya da parlak pembelerin öne çıkacağını da anlatan Melis İlkkılıç, gözlerde renkli eyeliner'ların, turuncu farların, dudaklarda ise mor, mavi, siyah gibi tonların popüler olacağını söylüyor: “80'ler makyajının ikonik detaylarından biri de kuyruklu, şakaklara doğru dağılmış farlardı. Rujlarda ise mat ve likit olanlar öne çıkıyor.”