Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
İçinizdeki eğlenceli kişiye kulak verin!
İçinizdeki eğlenceli kişiye kulak verin!
Pötikare ya da moda diliyle gingham deseni, akıllarda liseli bir kızı değil de orta yaşlarında şık bir kadını çağrıştırmaya başladığından beri yükselişte...
Yasemin CANDEMİR
Moda 5 Nisan 2016 - 06:05

Üstelik bu yaz hayli değişime uğramış haliyle vitrinlerde yer alıyor…

 

BrIgItte Bardot sayesinde 1950'lerin yıldızı haline gelen pötikare deseni, karelerin büyüyüp renklenmesiyle birlikte 2016 yazını değiştirecek gibi görünüyor. Elbette pötikarenin dönüşünde geometri ve çizgilerin yükselişte olmasının da büyük etkisi var.

Her yaşa hitap ediyor

Retro akımla birlikte birbiri ardına yükselişe geçen 50'ler, 60'lar ve 70'lerin ortak deseni pötikare, bu sezon içimizdeki sıra dışı ve eğlenceli kişiye sesleniyor. Piknik örtüsünü anımsatan kare desenler, payetler, tüller ve denim eklemelerle her yaştan kadının beğenisini kazanacak gibi görünüyor.

Şık kombinlerin eşlikçisi

Yazın habercisi olan floral etki, hem ürünlerde hem de detay kullanımlarında öne çıkıyor. Sezonun ön plana çıkan parçası olan ve omuzları açıkta
bırakan kayık yaka tasarımlar, pötikare desteğiyle hareketleniyor; kareli etek, ceket ve pantolonlarla kombinleniyor.

Modern yorum

Yeni sezona ait tasarımlarda kendine yer bulan kareli desen eğiliminin diğer ucunda ise ızgara (grid) deseni yer alıyor. Izgaraya benzer bir görüntü sunan grid kullanımı için ‘kare deseninin daha modern yorumlanmış hali' de denebilir. Dediğimiz gibi modada ön plana çıkan desenler arasında kare yer almaya devam ediyor ama yaratıcı tasarımcılar büyüklüğü ve renkleriyle sizi şaşırtmaya hazırlanıyor.

Dorothy'nin mavi elbisesi

‘Oz Büyücüsü' filmini izleyerek büyüyen çocuklar bilir, filmin parlak kırmızı ayakkabılı kızı Dorothy'nin mavi pötikareli elbisesi bizim için hâlâ gençliğin, enerjinin ve sevimliliğin temsilcisidir. Kombin yaparken ilhamınızı geçmişten almak ve yorumunuzu gündemdeki stillerle harmanlamak sizi sıklaştırabilir.

Aksesuarlarda da etkisini gösteren trend, özellikle keten, pamuklu ve ipek kumaşlarda hayat buluyor.

Son güncelleme: 09:16 - 05.04.2016
Etiketler