İkonik parçaların bir asrı geçen öyküsü

“Tarih tekerrürden ibaret”... Bu söz moda dünyasını da etkiliyor; zira her dönem moda olmuş kıyafetlerin çeşitli varyasyonları yıllar içinde yeniden karşımıza çıkıyor. 20’nci ve 21’nci yüzyılda toplumda etki bırakan ikonik parçalar ise şu sıra New York’taki ‘Modern Museum of Art’ta (Modern Sanat Müzesi) ‘Items: Is Fashion Modern’ adıyla sergileniyor...

İkonik parçaların bir asrı geçen öyküsü

Marlon Brando ve Audre Hepburn'ün katkısı

1 Ekim'de açılan sergi, 111 yıl boyunca tarihe damga vurmuş 111 nesneden oluşuyor…

moma_items_moolman_75a79341

Chanel'in moda dünyasına kazandırdığı küçük siyah elbise, Yves Saint Laurent'in erkek modasından ilham alarak tasarladığı Le Smoking, madencilerin tercihi olarak kullanılmaya başlayan Levi's 501 pantolon, 1681 yılında giyilen ilk balerin ayakkabısı, 1941'de Audrey Hepburn tarafından giyilip popüler olan ayakkabılar sergide ön plana çıkan parçalar arasında.

ekk-esofman-stiletto-kombini

28 Ocak 2018'e kadar açık

1944 yılında mimar ve kuratör Bernard Rudofsky tarafından MoMa'da düzenlenen Are Clothes Modern sergisine bir gönderme olarak ortaya çıkan' Items: Is Fashion Modern' sergisinin bir de kitabı bulunuyor.

dashiki-kapi-tokmak-kupeleri

Omar Victor Diop, Bobby Doherty, Catherine Losing, Monika Mogi ve Kristin Lee Moolman gibi uluslararası çağdaş fotoğrafçılar, kitaptaki nesneleri kendi bakış açılarıyla yeniden yorumladı.

sari_malika1

Sergiyi merak edenler 28 Ocak 2018'e kadar ziyaret edebilirler…

Her tasarım bir sembol

Modern Sanat Müzesi'nin yöneticilerinden Paola Antonelli'ye göre sergi, işlevsel giysilerin sadeliğine dikkat çekiyor.

is-fashion-modern-installation-shot-2000x1500

Her tasarımın zamanla ikonik bir sembole dönüşebileceğine işaret eden Antonelli, sergi ziyaretçilerinin tüm tasarımların dünyada değişime neden olabileceğini kabul ederek müzeye gelmelerini istediklerini bildiriyor.

Paola Antonelli

Paola Antonelli