İşte ünlülerin gençlik sırrı

Popüler gençleşme yöntemi PRP...

İşte ünlülerin gençlik sırrı

Bir ömür boyu hem sağlıklı genç, hem bakımlı görünmek adına birçok yöntem ve metod Ancak kullanılan bu tercihlerin hiçbiri komplikasyonsuz veya yan etkisiz işlemler değildi. Birçoğu  için ameliyatı göze almak, bir diğer kısmı için evden dışarı çıkmamak, güneşten saklanmak gerekti. Ödenen bedelin karşılığı çoğunlukla 3-4 ayda silindi. Çevre Hastanesi ve Saç Ekim Türkiye Medical Estetik Direktörü Fatoş Can, tıp dünyasında ve halk arasında uzun zamandır bilinen ancak estetik sektöründe yeni kullanılmaya başlanan yöntem konusunda bizleri bilgilendiriyor.

PRP Foto:Shutterstock

Kil değil, bakım değil, soyma değil, lazer değil, ilaç veya dolgu değil, ameliyat hiç değil. Adı, hastanın kendi kanından hazırlandığı için “vampir yöntemi”! Türkçesi, trombositten zengin plazma. Plazma kanın zengin ve besleyici hücreleri, büyüme faktörlerini içeren bölümüne verilen ad. Trombositler ise, zamanı geldiğinde salınacak olan işte bu büyüme-iyileştirme ve onarım faktörlerinin depolandığı hücreler. PRP, bu hücreleri sizin kanınızdan özel olarak toplanması, çoğaltılması ve iyileştirmesi istenen alana tekrar verilmesi işlemine verilen ad.

PRP Nedir?
Kısaca PRP, Kişiden alınan belirli miktardaki kanın bazı özel işlemlerden geçirilip sonrasında elde edilen trombositten zengin içeriğin (plazma) kişiye canlandırma, iyileşme ve onarım istenilen alana tekrar uygulanması işlemidir.

PRP tıpta, 30 yıldır bilinir ve uygulanmaktadır. İlk olarak diş hekimliğinde kullanılmaya başlanmış daha sonra ortopedi, kalp damar cerrahisi, beyin cerrahi, veterinerlik, plastik cerrahi ve dermatoloji alanında PRP uygulamaları yapılmaya başlanmıştır. Estetik cerrahide PRP; yara iyileşmesinde hızlanma, yüz boyun veya kol-kalça gibi alanlarda cilt sarkmalarını sıkılaştırarak toparlamak, ciltte oluşan kırışıklık ve lekeleri silikleştirmek, iz v çatlakları belirsizleştirmek veya gidermek, saç dökülmelerini önlemek yeni saç gelişimini uyarılmasını sağlamak amacıyla sıkça kullanılmaktadır.

Yöntem Ağrılı mıdır?
İşlem öncesinde hastanın konforu için cildine lokal topikal anestetik ilaçlar sürülüyor. Bölgesel uyuşma sağlandıktan sonra işleme geçiliyor. İşlem sırasında acı hissedilmiyor.

Ne Kadar Sürede Uygulanıyor?
Hastadan kan alınması santrifüj edilmesi ve uygulamaya ayrılan toplam süre yaklaşık bir saattir.

Uygulamanın Etkinliği İçin….
Ciltte etkin bir toparlanmanın sağlanması ile beraber sıkılaşmaya neden olacak hücrelerin yeniden uyarılması için PRP 21-28 gün arayla dört seans uygulanmalıdır. Etkinlik azalmasını yılda bir seans tekrarlayarak frenleyebilirsiniz. Gerçekten de işlemden bir kaç gün sonra yüzünüzde ilk olarak bir ışıltı aydınlanma fark edersiniz, seanslar uygulanmaya devam ettikçe cildinizin toparlandığını, yüz konturunuzun hatlarınızın ortaya çıktığını, burun ve alın kenarlarınızda zamanla oluşan çökmelerin dolarak yüzeyselleştiğini, ince kırışıklıkların kaybolduğunu, değişik nedenlerle oluşmuş farklı tonlardaki lekelerin silinerek, mat görünümün yerini taze v canlı bir görünüme bıraktığını gözlemlersiniz.
Bu şu anlama gelmektedir, PRP sadece yaşlanma belirtilerini silerek hafifletmiyor, aynı zamanda ihmal edilmiş cildinizde yaşlanma belirtilerinin tekrar oluşmasına engel olarak çok daha genç sağlıklı mutlu ve dinç bir görünüm kazanmanızı da sağlıyor.

PRP Uygulamasının Avantaj ve Üstünlükleri Nelerdir?
Cerrahi bir yöntem değildir. Genel anestezi gerektirmez. Bu yüzden birçok komplikasyon ve yan etkiden uzak bir tekniktir. Etkisi kalıcı yani uzun sürelidir. Kişinin uyku düzeni, genetik özellikleri, sigarayla olan ilişkisi, beslenme şekli ve hayat tarzı bu etkiyi destekler veya köstekler. Uygulaması kolay, doğal ve güvenli bir işlemdir. Kısa sürelidir. İşlem, kişinin kendi kanı kullanılarak yapıldığından alerjik bir reaksiyona neden olmaz. İşlemden sonra günlük hayatınıza devam edebilirsiniz. Bununla beraber, size ertesi güne kadar ve seanslar arasında kullanmanız gereken destekleyici besleyici koruyucu ürünleri kullanmanız gerekmektedir. Uygulama esnasında acı hissedilmez, gerektiğinde ağrı eşiği çok düşük olan kişilerde uygulama hafif sedasyon verilerek gerçekleştirilebilir.

Yaz aylarında veya güneşli günlerde yüze uygulanan diğer gençleştirme teknikleri (soyma yani peeling veya lazer vb.) kontrendike yani kesinlikle yasakken, PRP işlemi cildiniz için bir tür onarım ve tedavi gerçekleştirdiğinden güvenle ve kolaylıkla uygulanabilir. Hatta yanık yarası ile gelen birçok hastaya uygulanan PRP ile başarılı bir iyileşme sağlanmıştır.

Lazerler dışında yüze gençleştirme sağladığı söylenen veya tazeleyici tüm işlemler, ki çoğu cildinizin uzmanı bir dermatolog veya estetik cerrah nezaretinde uygulanmamaktadır, geçici ve sizi belki de güneşe daha hassas hale getiren “bakım” işlemleridir. Cildinizin tipine göre etkinleşmesi gereken tedavi edici özellik ve seçicilikleri bulunmamaktadır. Sizden alınan kandan elde edilen kanda bulunan “büyüme faktörlerinin” ise tam da sizin ihtiyacınız olan içerik ve kaliteye sahip olduğundan; etkinlik, başarı v güveni tartışılmaz. Bu üstünlük, yüz yenilemede PRP yi ilk sırada tercih etmemize neden olan en önemli özelliktir.

Kim Kardashian Foto: Sosyal Medya

PRP yüz dışında hangi bölgelere uygulanabilir?
PRP uygulaması, yara iyileşmesini hızlandırmak istediğimiz, yaş ve güneşe bağlı yaşlılık belirti ve hasarlarının giderilmesi gereken tüm vücut alanlarına uygulanabilir. Kapanmayan yaralar, kronik yaralar, diyabetik yaralar, bacak ülserleri, ağız içi yaraları, bası yaraları, enfekte yaralar gibi. Tüm bunlara ilave olarak, saçlardaki seyrelme, dökülme, kırılma ve cansızlığın ortadan kaldırılmasında, hızlı kilo vermeye bağlı kol-gıdı-bacak-kalça derisi sarkmalarında, boyun derisinin sıkılaştırılmasında, karın ve meme derisinde oluşan derin çatlakların tedavisinde kullanılabilir. Dekolte alanı, el sırtları sık tercih edilen uygulama alanlarıdır. Son zamanlarda özellikle bayanlarda genital bölgenin estetiğinde sıkılaştırıcı, renk açıcı ve tazeleyici etkisi nedeniyle sık sık söz edilmektedir. Uygulamanın eklem, kas, tendon çevresine uygulanmasıyla spor hekimliğinde de sıkça kullanıldığı biliniyor.

Tedavinin Amerika’da popüler olması, dünya şampiyonu bir golfçü Tiger Woods'un zedelenen tendonunun bu yöntemle tedavi edilmesi sonucunda olmuştur. PRP tedavisiyle sağlığına kavuşan sporcular arasında tenisçi Rafael Nadal ve bir basketbol ikonu olan Kobe Bryant da sayılabilir. PRP yöntemini tercih eden sadece sporcular değil magazin ve sinema dünyasından tanınmış ünlülerde bulunmaktadır.bunlardan bazıları; Gisele Bündchen, Kim Kardeshian, Angelina Jolie, Mel Gibson, Matthew McConaughey sayılabilir.

Loading...