‘İstenmeyen yağlar’ ile güzelleşin

İstenmeyen yağlarınızla vücudunuzun diğer bölgelerini güzelleştirin.

‘İstenmeyen yağlar’ ile güzelleşin

2016’nın estetik trendleri arasında yükselen yıldız olacağı şimdiden öngörülen LipoEstetik’in merak edilen tüm detayları hakkında konuşan Prof. Dr. Orhan Babucçu, herkesin kurtulmaya çalıştığı fazla kilo ve yağların aslında doğal bir güzellik aracı olduğunu belirtti. Son günlerde LipoEstetik isminin sıkça duyulmasına neden olan Babucçu, uzun zamandır karın, basen gibi en çok rahatsızlık duyulan bölgelerdeki istenmeyen yağları alarak, vücudun diğer bölgelerini güzelleştirmek için kullanıyor.

Foto: Shutterstock

LipoEstetik nedir ve bu iki kavram nasıl bir araya geldi?

Bugüne kadar popüler kültürde yağ (lipo) ile estetik kelimesi ancak negatif anlamda bir araya geliyordu.  Yani yağ ne kadar yoksa o kadar estetik sonuca yaklaşılıyordu. Adeta yağa düşman olduk. Oysa yağ belki de en mucizevi dokulardan birisidir, insanlığın dostudur. Yüzbinlerce yıldır onun sayesinde hayatta kaldık, şimdi onun sayesinde güzelleşiyoruz.

LipoEstetik yağ alma ameliyatının yağ verme işlemi ile kombine edilmesi işlemidir.  Aslında yağı estetikte kullanmak biz plastik cerrahlar için neredeyse rutin bir işlemdir, ben sadece kullanma alanını biraz daha geniş tutuyorum.

LipoEstetik vücuttaki hangi bölgelerde kullanılabilir?

LipoEstetik vücudun bütün bölgelerinde kullanılır. Eskiden göz kapağı estetiğinde alt ve üst göz kapağından yağları alırdık, şimdi elbette torbalanma yapan yerleri alıyoruz, ama gerekli yerlere, bazen de kaş altına yağ enjeksiyonu yapıyoruz. Burun estetiğinde çene ve alına yaptığımız yağ enjeksiyonlarıyla profilde belirgin iyileşme sağlıyoruz. Yağ enjeksiyonları ile yüzde zamanın alıp gittiği hacmi tekrar yakalayabiliyoruz. Özellikle yüzde belirli bir miktardan daha fazla dolgu hacmi gerekiyorsa tek seçeneğim yağ oluyor. Karın germeyi, meme küçültmeyi artık yağ alma olmadan düşünmüyorum bile.

Aynı şekilde meme büyütme ameliyatlarında protezi koyduktan sonra özellikle dekolte kesimlerine yağ enjeksiyonunu sıklıkla kullanıyorum. Gerek erkek gerekse kadın genital estetiğinde yağ sık kullandığım bir yardımcı. Protez düşünmeyen hastalarda ve uygun memelerde sadece yağ enjeksiyonu ile oldukça güzel sonuçlar elde etmek mümkün. Yine aynı şekilde popo şekillendirmede de yağ alma ve enjeksiyonu aynı anda kullanıyorum. Yağ sadece estetik bir olgu değil, içindeki kök hücre miktarı yetişkinlerde kemik iliğinden daha fazla. Yani yağla beraber oraya az da olsa yeni kök hücreleri de veriyoruz. Yağ meme kanseri sonrası yeni meme yapımında da bizim için çok yararlı oluyor.

LipoEstetik sonrası hasta daha fit bir görünüme kavuşur mu?

Vücutta ve yüzde hiç yağın olmaması, en az yağın fazla olması kadar rahatsız edici olabilir. Örneğin “yaşlı yüzü” denilen yüzün en önemli özelliklerinden biri belirli bölgelerde yağın azalmasıdır. Yağ olması gereken yerde ve miktarda olmalıdır. Ben vücutta ve yüzdeki yağ oranını olması gereken değerlerde tutup daha estetik ve dolayısıyla fit bir görünümü sağlamaktan yanayım.

LipoEstetik’in faydaları nelerdir, zararları var mıdır?

LipoEstetiğin kendisi tek başına bir ameliyat değil, daha çok bir anlayışı ifade eden bir kavram. Bu içinde yağ geçen bütün müdehaleleri kapsıyor. Sonuçta ne yapılırsa yapılsın sonucun biraz daha güzel olmasını sağlıyor bu nedenle faydaları çok fazla. Herhangi bir zararı yok sadece ameliyat süresini çok olmasa da biraz uzatıyor.

Foto: Shutterstock

Hastalar vücudundan alınan yağların en çok hangi bölgelerde ve uygulamalarda kullanılmasını istiyor?

En çok yüz bölgesine, özellikle de elmacık kemikleri ve dudak bölgesine istiyorlar. Ayrıca son zamanlarda meme büyütme ve dikleştirme ameliyatında sıkça kullandığım ve hastaların büyük bir memnuniyetle karşıladığı bir uygulama.

LipoEstetik sayesinde alınan yağlar ile gerçekleştirilen işlemler daha mı doğal olur?

Elbette, aksi düşünülemez çünkü zaten yağ kendi dokusu. İnsanın kendi dokusundan daha doğal ne olabilir ki?

LipoEstetik’in Meme Estetiği’ne kattığı artılar nelerdir?

Meme hacminin büyük kısmını yağdan alır. Memedeki yuvarlak hatlar ve dolgunluk en doğal şekilde sadece yağ ile gerçekleştirilebilir. Bunun için ben meme büyütmede protez kullansam dahi özellikle dekolte kısımlarına ve gerekirse memenin üst kısımlarına yağ enjekte ediyorum. Bazı durumlarda, özellikle meme derisi inceyse ya da hastanın talebi üzerine biraz daha büyük protez kullanıyorsa protez kenarlarından göğüs duvarına geçiş hattının belirgin olma riski doğuyor, bu durumlarda da yağ enjeksiyonu çok işe yarıyor ve bu geçiş noktalarını siliyor.

Meme protezi istemeyen hastalarda yağ enjeksiyonu ile meme büyütmek çok iyi bir seçenektir. Avantajları vücuda yabancı bir cismin konulmadan insanın kendi dokusunun kullanılmasıdır, üstelik yağ meme dokusunun ana bileşenlerinden birisidir. Bunun yanında daha önce de söylediğim gibi yüksek oranda kök hücre içerir. Son zamanlarda bu yağın içine özel bir teknoloji ile hastanın kendi yağından elde edilmiş zenginleştirilmiş kök hücre konsantrasyonu da ilave edilerek verilen yağın orada daha fazla kalması yönünde çalışmalar artmaktadır.

Meme küçültme ameliyatında ise özellikle memenin yan tarafından koltuk altlarına doğru uzanan yağ birikmesini almak gerekiyor, aksi taktirde memeler de küçülünce daha önce göze batmayan bu fazlalık çok belirgin bir hale geliyor.

Özetle yağ dokusu meme estetiğin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Loading...