Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Kilo vermek için çıplak uyuyun
Kilo vermek için çıplak uyuyun
Yapılan araştırmalara göre çıplak uyumanın kaliteli uyku dışında pek çok faydası bulunuyor.
Moda 17 Nisan 2016 - 14:50

Avustralya, Hollanda ve ABD’de çıplak uyumanın faydaları araştırılırken, Avustralya’da yapılan araştırmaya göre, sağlıklı bir şekilde uykuya dalmada vücut ısısının düşmesi oldukça önemli. Kalın pijamalar ve çoraplar vücudun uyku öncesi kendisini soğutmasını engelliyor. Yani çıplak yatmak, insomnia (uyuyamama) hastalığına çözüm olabiliyor..

ABD’de yapılan araştırmaya göre ise, soğuk odada uyuyan erkeklerin daha çok kalori yaktığı ve hassasiyetinin daha gelişmiş olduğu görüldü. Geceleri vücudu doğal yollardan soğutmak, kortizol hormonunu da düşürüyor. Bu da iştahı abur cubura değil sağlıklı gıdalara yönelecek şekilde düzenliyor.

Foto: Shutterstock

Uyku, büyüme ve melatonin hormonlarının salgılanmasında oldukça önemli.  Bunlar en etkili anti-aging hormonları. Çıplak uyumanın uyku kalitesini artırdığı göz önüne alındığında, yaşlanmaya karşı etkisi de ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalara göre Amerikalıların sadece yüzde 8’i çıplak uyurken, Avrupa’da bu oran daha yüksek.  İngilizlerin üçte biri çıplak uyuyor. Türkiye’de ise buna dair herhangi bir istatistik yok.

Son güncelleme: 14:52 - 17.04.2016