Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Krema sürülmüş pasta keki gibi olmamak için…
Krema sürülmüş pasta keki gibi olmamak için…
Uluslararası Makyaj Sanatçısı Rıfat Yüzüak, ‘Sil Makyajını’ isimli bir kitap yayınladı. Kitabın yazılma amacı sadece kadınların güzelleşirken yaptıkları hataları anlatmak değil, gerçek güzelliğe nasıl ulaşacaklarının sırrını da vermek...
Yasemin CANDEMİR
Moda 8 Nisan 2017 - 06:22

Uluslararası Makyaj Sanatçısı Rıfat Yüzüak, ‘Sil Makyajını' isimli bir kitap yayınladı. Kitabın yazılma amacı sadece kadınların güzelleşirken yaptıkları hataları anlatmak değil, gerçek güzelliğe nasıl ulaşacaklarının sırrını da vermek…

19

Bu ara bir makyaj çılgınlığıdır gidiyor. Profesyonel olmayan eller bile blogger, vlogger olup makyaj öğretmeye soyunuyor. Milyonlarca tık alıp seyrediliyorlar ama acaba kadınları güzellik konusunda doğru yönlendirebiliyorlar mı? Konu güzellik olunca onlarca yeni teknik hayatımıza girerken, yıllarını makyaja vermiş bir isim Rıfat Yüzüak tüm bu olup bitene dur demek için bir kitap yazdı. ‘Sil Makyajını' güzelliğin en kadim kurallarına geri dönüyor ve makyajı baştan anlatıyor.

18

TEKNİK ÖNEMLİ

– ‘Sil Makyajını' derken kadınlara yönelik bir eleştiri de yapıyor musunuz?

Aslında bu kitabı yazma amacım kadınlara makyajla alakalı farkındalık yaşatmaktı. Teknolojiyle birleşen, estetiğe bir adım kala tüm siluetleri değiştirebilen makyaj artık önemli keşif noktalarından biri. Ama bu furyanın içinde farkında olmadan ciddi hatalar da yapılabiliyor. Yanlış makyaj uygulamalarıyla kadınlar güzelleşmek yerine yaşlı ve yorgun gözükebiliyor. Kendilerini iyi hissetmek için harcadıkları tüm emek ve zaman da boşa gidebiliyor.

8

– Güzelliğe ulaşma isteği içgüdüsel bir durum mu?
Dünyanın en ilkel çağlarından bu yana güzellik önemli olgulardan biri. Kadınlar bunu içgüdüsel olarak yapıyor ama doğru yönlendirilip yönlendirilmedikleri meçhul çünkü neredeyse pek çok makyaj tekniği yanlış.
– Bir örnek vermeniz gerekirse?
Örneğin uzun zamandır kontür makyajı uygulamasını konuşuyoruz. Bu aslında yıllar önce bulunan ve erkeklerin sahnede kadın gibi görünmelerini sağlayan teknikten başka bir uygulama değil. Sadece ismi değişti. Bugünün trendleri arasında şov amaçlı kullanılan parlak makyaj teknikleri de bulunuyor. Genç kızlara bu teknikleri tamamen yeni bir buluş gibi dayatılmasını doğru bulmuyorum.

9

Beyaz ve yoğun pudralar

– Parlak ve aydınlık bir cilt elde etmek üzere uygulanan yöntemlerden hangileri yanlış?
Baz olarak önce cilde yağ sürülüyor, sonra da üzerine sıva gibi fondöten uygulanıyor. Çikolata rengi fondötenler yüze çizilerek hatlar belirginleştirilmeye çalışılıyor. Sonra üzerine yağ damlattıkları bir sünger yardımıyla bu renkleri karıştırıyorlar. Un serpilmiş gibi duran yoğun beyaz pudralar nedeniyle yüzler krema sürülmüş bir pasta keki gibi oluyor. Bazen o insanı tanımak bile mümkün olamıyor.

17