Levi’s’tan Victoria&Albert Müzesi’ne anlamlı ortaklık

Levi's® "You Say You Want A Revolution? Records And Rebels 1966-70" Sergisi için V&A ile ortaklığını duyuruyor.

Levi’s’tan Victoria&Albert Müzesi’ne anlamlı ortaklık

Levi’s®, yaklaşan “You Say You Want A Revolution? Records and Rebels 1966-70” Sergisi için Victoria&Albert Müzesi’yle iş birliği yapıyor. Müziğin politika, sanat ve moda üzerinde bıraktığı etki aracılığıyla isyan kültürünü keşfe çıkan sergi, 10 Eylül 2016’da ziyarete açılacak.
Levis Foto: Bülten

Her zaman gençlik kültürüyle, yeni fikirlerle, isyan ve özgünlük ile ilgiliydi ve bu, 60’lı yıllarda en üst noktadaydı. 60’lar, sosyal ve kültürel değişimin görüldüğü, Woodstock Festivali gibi öfkeli sanatsal üretimlerin yaşandığı zamanlardı. Kendini özgün bir şekilde ifade etmenin sembolü haline gelen Levi’s® ikonik 501® ve 505® jeanler bu dönemle bağlantılıydı. Jeanler bu dönemde kitlelere öncülük edenlerin yanı sıra Jefferson Airplane ve Rolling Stones gibi müzik gruplarının resmi olmayan üniformaları haline geldi.  Daha sonra bu sanatçılar Ramones gibi gruplara ilham vermeye devam etti.

Kuzey Avrupa İkinci Başkanı Richard Hurren, “60’lar sadece popüler kültürde bir dönüm noktası değil aynı zamanda Levi’s®’ın zamanın nesilsel ve sosyal ruhunun ön planında olduğu bir dönemdi” diyor. “60’ların günümüz modası ve denimi dahil olmak üzere çağdaş toplumu ve kültürü etkilemeye devam etmesiyle V&A ile ortaklığımızın mükemmel uyumuna inanıyoruz. Aynı zamanda sanat, tasarım ve performansın oldukça tanımlayıcı ve üretken bir döneminin vitrine çıkması için Victoria&Albert Müzesi’nden daha iyi bir yer olamazdı.”

V&A Direktörü Martin Roth ise “Levi’s® ile ilk kez çalışacak olmaktan dolayı heyecanlı ve kendilerine desteklerinden dolayı minnettarız. Sergide yer alacak dönemde pek çok kültürel ve sosyal değişimle yüz yüze gelmiş bir marka, bu sergi için tam anlamıyla uygun bir sponsor” şeklinde konuştu. Marka, bu ortaklıkla, sergi süresince kültürel ve sosyal mirasını, aynı zamanda geçmişte ve bugün modaya verdiği ilhamı tüm jeanseverlerle kutlayacak.