Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mezuniyet için en şık kıyafetler
Mezuniyet için en şık kıyafetler
Uzun süre hafızanızdan silinmeyecek olan mezuniyet heyecanı yaklaşırken, ihtiyacınız olan tek şey 'O' elbise... Siz hala ne giyeceğinize karar veremediyseniz 'Mezuniyet' yazımızı mutlaka okuyun.
Hale Ceylan BARLAS
Moda 12 Haziran 2018 - 11:08

Eskiden sadece üniversiteden mezun olacaklar için düzenlenen ‘Mezuniyet baloları’ günümüzde artık anaokulu seviyesine kadar indi. Son yıllarda özellikle anaokulu-ilkokul-ortaokullar mezuniyet etkinlikleri düzenlemeye başladı. Zaten ilköğretim okulları mayıs ayı itibariyle bu seremoniyi geride bıraktı. Sırada lise ve üniversiteler var… Genç kızlar için artık pek çok seçenek var. Çünkü neredeyse tüm markalar artık ‘Mezuniyet koleksiyonu’ hazırlamaya başladı. Şayet siz bu kadar seçenek arasından ne giyeceğinize karar veremediyseniz vereceğimiz birkaç püf noktasına dikkat ederek seçiminizi yapabilirsiniz.
ju-istanbul-mezuniyetIşıltı dozu yüksek tasarımlar

2018 abiye trendlerinde ışıltı dozu yüksek payetler, üç boyutlu aplikler, tüy işlemeler, romantik tüller öne çıkıyor. Genç kızların ‘o' özel anı, mezuniyet gecesini unutulmaz kılmak için ışıltı dozu yüksek birçok alternatif var. Baştan aşağıda ışıl ışıl parlayarak tüm gözleri üzerinize toplayabilir veya daha kısa, püsküllü ve işlemeli detaylara sahip tasarımlarla güçlü ve cüretkar bir stil oluşturabilirsiniz. Mezuniyet ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi JU Istanbul kurucuları Ahsen Uğurlu ve Duygu Alptekin'den öğrendik…
ju-istanbul-mezuniyet3Pastel renkler ön planda

Lise mezuniyetine hazırlanan genç kızlar için daha kısa modelleri, pastel renklerin başrolde olduğu tasarımları öneren tasarımcılar, üniversite mezuniyetlerinde daha iddialı modellere yönelmeyi tavsiye ediyor. Tüm genç kızların vücut yapısını iyi tanımaları ve mutlaka vücut hatlarıyla uyumlu tasarımları tercih etmeleri gerektiğini belirten Uğurlu ve Alptekin, kişiye özel dikim seçeneğinin de kimi zaman kurtarıcı olabileceğini belirtiyor.
ju-istanbul-mezuniyet5Genç kızlara kat kat tüllü etekler

Uğurlu ve Alptekin, balo elbiselerinin de bu sezon favori olduğuna değiniyor. Tüm gözleri üzerinize çekmek için çok iyi bir alternatif olacağına belirten tasarımcılar kat kat tülden oluşan kabarık etekli tasarımları da genç kızların listesine eklemesinden yana… Ama tabii ki mezuniyetin yapılacağı mekan da bu konuda önemli. Örneğin, pullar, payetler balo salonlarında atmosferi tamamlarken açık hava etkinliklerine ise fazla kaçabilir.
ju-istanbul-mezuniyet7Küçükler balık kesimden uzak dursun

Her yaşın ayrı bir güzelliği ve her yaşın giymesi gereken kıyafetlerin farklı olduğuna da değinen tasarımcılar, ortaokul öğrencilerinin balık kesim elbise giymek istediklerini fakat bu yaştakı kızların daha çok kokteyl elbisesine yönelmeleri gerektiğini belirtiyor. Ten renginin de önemli olduğuna vurgu yapan tasarımcılar esmerler için sezonun vazgeçilmezi pastel tonlarını önerirken, açık tenliler için ise lacivert, mor, bordo gibi risksiz alternatiflerin denenmesini tavsiye ediyor.
ju-istanbul-mezuniyet12Tercihlerde vücut tipi önemli

Ahsen Uğurlu ve Duygu Alptekin son olarak vücut tipine göre kıyafet seçiminden de bahsetti. “Genç kızların en çok yaptıkları hatalardan biri ise vücut ölçüleri ile uyumsuz modellere yönelmek. Büyük göğüslü genç kızlar straplez modellerden, geniş kalçalılar ise balık kesimlerden imtina etmeli…”
ju-istanbul-mezuniyet9ju-istanbul-mezuniyet1 ju-istanbul-mezuniyet2 ju-istanbul-mezuniyet4 ju-istanbul-mezuniyet6 ju-istanbul-mezuniyet10