Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Moda dünyasının arkasındaki vahşet!
Moda dünyasının arkasındaki vahşet!
Hayvan hakları savunucuları “Kürke hayır!” sloganıyla çeşitli kampanyalar düzenliyor. Bu kampanyalar, moda dünyası başta olmak üzere pek çok kişiyi etkisi altına aldı... Biz de tüm hayvan severler gibi moda için hayvanların katledilmesini protesto ederken, kürk kullanımına son veren markalara göz attık...
Hale Ceylan BARLAS
Moda 18 Mart 2018 - 05:03

Her yıl 50 milyondan fazla hayvan kürkü için katlediliyor. Sadece tilki, vizon, vaşak, leopar ve fok gibi yaban hayvanları değil, tavşan, kedi ve köpekler de kürkleri için vahşice öldürülüyor. Üstelik kedi ve köpeklerin kürkü oyuncak ve aksesuar yapımında kullanılıyor.

spl1612247_001

Hayvanlar anestezi yapılmadan katlediliyor

Dünyanın en büyük hayvan hakları savunucusu PETA, geçtiğimiz yıl, hayvanları sömürmeden hazırlanan kıyafetler giyinme konusunda bir kampanya hazırladı. ‘Behind Fashion' (Modanın Yanında) kampanyasıyla moda uğruna milyonlarca hayvanın derisi için anestezi yapılmadan öldürüldüğüne dikkat çeken PETA, Twitter'da ‘vegan giyin' etiketiyle de uzun süre trend topic olmuştu.

black-girls-rock-2016

Modaevleri harekete geçti

Türkiye’de de moda adı altında işlenen cinayetlere ‘Dur' demek için #vahseti_durdur hasthag'i ile bir kampanya başlatılmıştı. Protestolar tüm dünyada devam ederken yerli-yabancı pek çok ünlü isim de kampanyalarda yer aldı. Hayvan hakları savunucuları ise her yerde tepkilerini dile getirdi ve bunu engellemeye yönelik mücadelelerini sürdürdü. Onların bu tutumu dünyaca ünlü modaevlerini ve tüketicileri de  harekete geçirdi.

shutterstock_426089389

Hiçbir evrede yer almayacak

Kürk kullanımını bırakan markalardan biri de Gucci. Üç ay önce Gucci CEO'su Marco Bizzarri bir açıklama yaptı ve bahar 2018 koleksiyonundan başlayarak hiçbir evresinde gerçek hayvan kürkü olmayacağını söyledi.

shutterstock_702519574

Moda için hayvanları öldürmeyeceğim

Geçtiğimiz gün moda devi Versace kürk kullanmayı bıraktığını açıkladı. “Tasarım yapacağım diye hayvanları öldürmek istemiyorum” diyen Versace'nin Kreatif Direktörü Donatella Versace artık kürk kullanmayacağını açıkladı.

gucci8

Armani 2 yıl önce kürk kullanmayı bıraktı

Ünlü moda markaları hayvan zulmüne ‘Dur' demek için koleksiyonlarında kürk kullanımını durdurdu. İki yıl önce Armani'nin kürk kullanmayacağını açıklamasından sonra Michael Kors, Ralp Lauren, Hugo Boss, Stella McCartney, Armani gibi markalar da gerçek kürk kullanımını bıraktı…

spl1390793_001

Kürke ve deriye hayır!

Stella McCartney de koleksiyonlarında hayvan derileri, tüyleri kullanmayan bir marka. Geçtiğimiz yıl koleksiyonlarında da hiçbir hayvansal ürün kullanmadı. ‘No Fur' ve ‘No Leather' yazılı ürünler tasarladı.

spl1660330_001

Kürksever pek çok Hollywood ünlüsü olduğu gibi bu duruma karşı çıkan isimler de var. Örneğin Gisele Bündchen… “Hayvanlara kıymayın” demek için Vogue Paris Dergisi'ne canlı hayvanlarla poz veren Bündchen, ayrıca hayvan hakları aktivisti…

fok_katliam_hayir