Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Moda evriminin kurtarıcı parçası
Moda evriminin kurtarıcı parçası
Taytlar yıllardır hayatımızda ama bu sezon ilk defa podyuma da taşındılar.
Moda 13 Nisan 2016 - 00:55

Korse gibi bacağı tamamen saranlar, ince deri detaylara sahip olanlar, diz kısmı çizgililer derken tasarımıyla fark yaratan spor giysiler, özellikle de taytlar sundukları doku zenginliğinin de etkisiyle lüks parçaların arasındaki yerini aldı.

Neon renkleri ve renk bloklarıyla zenginleşen, bacakları olduğundan zayıf gösteren taytlar gardıroplarda vazgeçilmez parçalar arasında yer alıyor. Özellikle de spor giyimi seveler arasında yer alıyorsanız… Taytlar yıllardır hayatımızda ama bu sezon ilk defa podyuma da taşındılar.

Önyargılı yaklaşım

Zaman zaman kadınların kurtarıcısı rolünü üstlenmeleri nedeniyle taytların yükselişine moda dünyası pek de sıcak bakmıyordu. Biraz da bu nedenle tayt tasarımı söz konusu olduğunda modeller çoğalamıyor, Adidas, Nike gibi spor markalarının tekelinde sportif hayatı hedef alıyorlardı. Ama kadınlar günlük hayatına taytları çarçabuk aldılar hatta kombinlerinin bir parçası haline getirdiler bile…

Günlük yaşamın yıldızı

80'lerde florasan renkler, füzolar, vatkalar, tozluklar ve bu tasarımlara eşlik eden güneş gözlükleriyle taytlar günün yıldızı oldu ama sadece sokaklarda. ‘Grease' filminde Oliva Newton John, görselliğe ayrı bir önem veren Madonna ve Jane Fonda erotik danslarla yükselttiler taytı. Modacıların taytı uzun yıllar tasarımlarının bir parçası haline getirmemesinin bir nedeni de bu oldu.

En çarpıcı tarz

Taytı en özgün şekilde kombinleyen ise moda dünyasının ilgi çekici ismi Gigi Hadid oldu. Topukların eklendiği spor ayakkabılar, botlar, uzun ceketler ile taytlar bugün zamanın ruhuna da hitap ediyor. Taytlara paralel olarak yükselen bir diğer trend ise desenli ve dikkat çekici renklerde koton külotlu çoraplar.

Neon renkler

Sisteme karşı politize olmuş gençliği etrafında toplayan Nirvana, neon renkleri taytların üzerine etek gibi giyen Britney Spears'tan bu yana taytlar da çağ atladı tabii. Şimdi en lüks, ilgi çekici halleriyle belli ki uzun bir süre daha karşımızda olacaklar.

Zayıflatma görevi

Kozmetik tekniklerinin taytlara adapte edilmiş hallerini de unutmamak gerek. Mikro kapsülasyon tekniğiyle zayıflatan kimyasallar günümüzde taytların içine bağlanıyor, her harekette kilo da verdiriyorlar..