Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Moda haftasını anlama kılavuzu
Moda haftasını anlama kılavuzu
‘Mercedes Benz Fashion Week' dün akşam sona erdi. 10 yıldan bu yana modanın gündemini belirleyen organizasyonun serüvenini İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi anlattı. Başarılı tekstilci, "Uluslararası standartları yakaladık" dedi.
Hale Ceylan BARLAS
Moda 31 Mart 2018 - 01:34

 

846450532

– Türkiye ile moda haftası kavramının tanışma hikayesini öğrenebilir miyiz?

2008 yılında Türkiye, hazır giyim ihracatında dünyada beşinci sıradaydı ama o dönemde Türk tasarım gücünü ortaya koyacak bir moda haftası yoktu. Bu tür bir organizasyonu yapıp yapamayacağımızı çok tartıştık çünkü böyle bir projenin tek seferlik olmayacağının farkındaydık. Moda haftası  kararımızın ardından bir komite kurduk ve ‘İstanbul Moda Günleri’ adıyla yola çıktık ve İstanbul Moda Haftası adını alarak yola devam ettik.

 

Hikmet Tanrıverdi

Hikmet Tanrıverdi

İHKİB olarak destek verdiğiniz tasarımcılar var mı?

Organizasyonun İHKİB tarafından yapıldığı dönemlerde tasarımcıların yanı sıra organizasyona da 2 milyon TL'lik destek veriyorduk.  Bugün rakamlar aynı olmasa da destek vermeye devam ediyoruz.

atilkutoglu-1737

Uluslararası standartlara ulaşmayı başardık

– Moda günlerini organize etmeye başlarken öncelikli hedefiniz neydi?

IMG firmasıyla anlaşarak global moda takviminde yer aldık ve uluslararası standartlara ulaşmayı başardık. Şu an dünya genelinde yapılan 150'ye yakın moda haftası arasında 7. sıradayız ve bu başarımızla Milano Moda Haftası'nın üstünde yer alıyoruz.

 

atilkutoglu-1933

– Moda haftası ne gibi etkileşimlerin oluşmasına ön ayak oldu?

29 sektörde tasarım yarışmaları yapılıyor. Önceden üniversitelerde tekstil bölümleri vardı; şimdi ise 33 üniversitede moda ve tasarım bölümü açıldı. ‘Moda Tasarımcıları Derneği' bugün 600 üyeye ulaştı.

846840724

150 bin TL gözden çıkarılmalı

– Bir defile yapmanın maliyeti nedir?

Koleksiyon hazırlama süreci, defile prodüksiyonu, styling, modeller, saç/makyaj gibi birçok maliyet kalemi var bir defilenin. Bir tasarımcı defile yapmak için 150 bin TL'yi gözden çıkarmalı. Sponsorluk önemli.