Sözcü Plus Giriş

Moda nereye gitti?

Moda dünyası git gide çığırından çıkmaya başladı. Özellikle son dönemlerde absürt olarak nitelendirilebilecek o kadar çok tasarım satışa çıktı ki bazen, “Acaba bunu satın alan var mıdır?” diye sormadan edemiyoruz…

Hale Ceylan BARLAS
Güncellenme: 05:30, 19/11/2017
Moda nereye gitti?

Fiyatlar dudak uçuklatıyor

Absürt tasarımlara koleksiyonlarında yer veren markalar arasında Balenciaga'yı sayabiliriz. Çünkü bu markanın her sezon çıkardığı koleksiyonlarda da mutlaka ilginç bir parça görebiliyoruz. Tıpkı 2017 ilkbahar-yaz sezonunda çıkardığı İkea çantası benzeri bir çanta ve 2018 kış koleksiyonunda yer alan oto paspasından yapılma gibi duran etek gibi…

35342919ov_18_a_g

Paspas etek

Oto paspaslarının birebiri olan etek tasarımını marka 9 bin 650 TL'den satışa çıkardı. Etek, alışılmışın dışında bir tasarım olduğundan sosyal medyaya konu oldu.

krom-araba-paspaslari

Hakkında, “Keşke eteğin üstüne direksiyondan üst yapsalarmış, müthiş kombin olurmuş”, “Eteğiniz kirlenirse arabada yedeği var üzülmeyin” gibi pek çok yorum yapıldı. Marka bu eteği ‘car design skirt' (araba dizaynı etek) adıyla lanse etti.

canta

Kağıttan alışveriş torbası

Söz konusu moda tasarımı olduğunda yaratıcı isimler sınır tanımıyor. Sadece Balenciaga değil, Jil Sander ve Gucci de sosyal medyadan nasibini aldı. Yaklaşık beş yıl önce kese kağıdı alışveriş torbasını andıran ve gerçekten kağıttan tasarladığı, üstelik bunu 1200 TL'den satışa çıkaran Jil Sander uzun süre alay konusu olmuştu. Gucci'nin 2018 yaz koleksiyonunda yer alan ve leğene, hatta çamaşır sepetine benzetilen lastik çantası da uzun süre konuşulmuştu.

jil-sander