Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Mükemmel bir düğün için erkenden harekete geçin
Mükemmel bir düğün için erkenden harekete geçin
Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz düğünü yapmak için ciddi bir hazırlık dönemi gerekiyor.
Moda 28 Nisan 2016 - 02:31

Birgan BiLEKE

Çocukluğunuzdan beri hayalini kurduğunuz düğünü yapmak için ciddi bir hazırlık dönemi gerekiyor. Tabii ki çok detaylı bir organizasyon olduğu için ‘mükemmel düğün' diye bir şey yok. Fakat altı ay önceden hazırlığa başlamak ‘mükemmele yakın' bir organizasyona imza atmanızı sağlayabilir…

Mekan önemli
Düğün mekanına karar verirken öncelikle eşinizle sizin için özel anlamı olan mekanları, daha sonra da konuklarınızı ağırlamak istediğiniz adresi düşünmelisiniz. Tabii ki bu süreçte mevsim de çok önemli. Bu bakımdan 2016 yılı düğünlerine damga vuran mekanlar yine deniz kenarı olan ve organizasyon kolaylığı sağlayan oteller. Kumsal ve kırlık yeşil alanlarsa ilk üçte yer alıyor.

Enerjiyi renkler belirler
Düğün organizasyonunun bel kemiğini renk oluşturur. İster kendiniz organize edin, ister bir şirketle çalışın, eğer renk konusunda sorun yaşıyorsanız bu özel gecenin enerjisi konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Masalarda kullanılacak örtülerden canlı çiçeklerin tonuna her türlü detayı etkileyen bu seçim, eğer eşinizle aynı zevke sahipseniz hiç sorun yaratmaz.

Çiçeksiz olmaz!
Hangi ortamda bulunursak bulunalım, çiçek o mekana girdiği an tüm ortam farklılaşır. Söz konusu düğün olduğunda ise sevdiğiniz çiçekten çok, düğünün olacağı tarihte kolayca bulunacak bir türü tercih ederseniz sıkıntı yaşamamış olursunuz. Nadir bir çiçeğin hayranıysanız ve organizasyonu tehlikeye sokmak istemiyorsanız o zaman gelin buketinizde o çiçeği kullanabilirsiniz.

Gecenin olmazsa olmazı: Müzik
Konuklara “Ne güzel bir düğündü!'” dedirtecek kadar eğlenceli bir geceye imza atmanın koşulu, evlenen çiftin bu özel akşama damga vuracak kadar neşeli olması. Gelin ve damat ne kadar eğlenirse, o düğün o kadar keyifli geçer. Çiftin neşesinin yanı sıra, müzik bir diğer önemli unsurdur. Sorunsuz bir müzik repertuvarı için çiftin tek tek seçtiği şarkılardan oluşan bir arşiv hazırlaması en sağlıklı olandır. Böylece istemedikleri hiçbir parça karşılarına kötü bir sürpriz olarak çıkmaz.

Minik süprizler…
Dekorasyondan müziğe, oturma düzeninden elinizde tuttuğunuz çiçeğe her şeyi planladınız. Ama geceye farklı bir renk katmak istiyorsanız o zaman kuracağınız sevimli şeker masası, çift olarak çektiğiniz minik videonun gösterimi ya da genç konuklara belli bir saatten sonra hediye edeceğiniz ışıklı taç, yanıp sönen bardaklar, nikah sonrası ilk dansı eğlenceli bir şekilde hazırlamak size yardımcı olabilir.

Oturma düzenine gelince…
Kalabalık bir davetli topluluğunun bulunduğu her davette olduğu gibi, konu masa düzeniyse düğünlerde genellikle problem çıkar. Bunun nedeni organizasyon eksikliğidir. Özenle hazırladığınız davetiyeleri düğünden en az 1.5 ay önce konuklara ulaştırmış olmalısınız. Böylece düğünde bulunup bulunmayacaklarını belirtmek ve programlarını organizasyona göre ayarlamak üzere gereken vakti de tanımış olursunuz. Davetiye konusunda bir başka önemli detay da bebekli davetlilerle ilgili. Bu özel gecede hem minik konukların rahatsız bir gece geçirmemesi hem de bu özel geceye ağlamalarıyla damga vurmaması için davetiyeye yazacağınız nazik bir cümleyle konu hakkındaki hassasiyetinizi belirtebilirsiniz.

Masa gecenin şanına yakışır olmalı
Çiçekler, aynalar, minik mönüler, şamdanlar, her konuk için özel olarak hazırlanmış minik hediyeler masanın ışıltısını arttıran detaylar arasında. Düğün organizasyonu konusunda genellikle masa süslemesi sunumları tek bir masa ile yapılır. Fakat bu süreçte gözünüze güzel görünen masayı seçerken, düğün mekanınızı göz önüne getirip aynı masadan çok fazla kurulduğunu düşünüp kararınızı ona göre vermelisiniz. Aksi takdirde masa dekorasyonunun ışıltısı gelinin güzelliğini gölgeleyebilir.