Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nazenin Jamali, psikoloji eğitimi almak için ayakkabı ustası oldu
Nazenin Jamali, psikoloji eğitimi almak için ayakkabı ustası oldu
Nazenin Jamali... Mesleğinde yükselmek ve ABD'ye gidebilmek için, Manisa'da ayakkabı ustası oldu.
Moda 5 Ocak 2018 - 14:36

İran’daki bir üniversitede psikoloji eğitimi aldıktan sonra mesleğinde yükselmek için ABD’ye gitmeyi amaçlayan Nazenin Jamali (28), Manisa’da ayakkabı ustası oldu. Amerika’nın, İran vatandaşlarını ülkesine doğrudan almadığı için Türkiye üzerinden bu ülkeye gideceğini belirten Jamali, belli bir süre burada kalması gerektiğini, bu süre içinde para kazanmak amacıyla ayakkabıcılar sitesinde çalışmaya başladığını belirtti.
15891155Manisa Ayakkabıcılar Sitesi’nde genellikle erkekler çalışırken, İranlı psikolog Nazenin Jamali, sitenin kadın çalışanlarından biri oldu. Ülkesinde üniversitede psikoloji eğitimi alan Jamali, 2 yıl önce inşaat mühendisi eşi ile birlikte Türkiye’ye gelip, Manisa’ya yerleşti. Bu süre içinde yaşamlarını devam ettirmek için iş aradıklarını ve eşinin fabrikada çalışmaya başladığını dile getiren Jamali, kendisinin de ayakkabıcılık yaptığını söyledi. Genellikle erkek çalışanların bulunduğu Manisa Ayakkabıcılar Sitesi’nde yaklaşık 2 yıldır çalıştığını anlatan Jamali, İran’da mesleğini geliştirmek için şartların yeterli olmadığını söyledi.
15891200Jamali, şöyle dedi: “Türkiye’ye geldiğimde ayakkabıcılığı bilmiyordum. İlk defa bu işi yapıyorum. Aslında psikoloji mezunuyum. Ama ayakkabıcılığı öğrendim. Zor değil benim için. ABD’ye gitmek istiyorum. Orada üniversiteye gideceğim. Türkiye’de ne kadar kalacağımı bilmiyorum. Esas amacım ABD’de üniversite eğitimimi sürdürmek. Orada şartlar daha iyi. Mesleğimde gelişmek istiyorum. İran’dan ABD’ye gitme ihtimalim yok. Önce burada kalmam gerekiyor.” Manisa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mehmet Narin, sitede ve sektörde çok az kadının çalıştığını belirterek, kadın çalışanları gördükçe mutlu olduklarını söyledi.
15891191