‘Pahalıysa yakısır’ algısı yanlış!

Modayı takip etmeniz, pahalı kıyafetler satın almanız her daim şık görüneceğinizi ya da stil sahibi olduğunuzu göstermez. Stil sahibi olabilmek için bilinmesi gereken püf noktaları Renk ve Stil Danışmanı Canan Yolaç’tan öğrendik...

‘Pahalıysa yakısır’ algısı yanlış!

– Stil sahibi olmanın ilk şartı nedir?

Stil sahibi olmak, modadan bağımsız olmadan, beden tipini tanıyıp ona göre ne giyeceğini bilmektir. Başka bir deyişle, modanın esiri olmadan özgün görünmeyi başarabilmektir. Sadece moda oldu diye kalıplarımıza uymayan bir parçayı kullanmamalıyız.

1

– Bu konuda yapılan en büyük yanlışlar neler?

Moda diye giydiğiniz ürün, stil sahibi olduğunuzu göstermez. Uygun kıyafetler seçebilmek için işe önce vücudunuzu tanıyıp başlamalısınız.

– Bir örnek verebilir misiniz?

Çok dar pantolonlar sizi kilolu gösterebilir… Ayrıca düşük belli pantolonları göbek bölgesi geniş olanlar kullanmamalı. Kıyafet konusundaki seçim yanlış olunca, hatalar zinciri oluşuyor. Aksesuar, çanta ve ayakkabı seçiminde de çok dikkatli olunmalı. Ayrıca, “Pahalı olan güzeldir ve bana yakışır” algısı çok yaygın. Fakat bu yanlış… Aynı şekilde “Moda olan iyidir” demek de her zaman doğru değil. Moda özgün değildir, herkesin sahip olduğudur.

Görüntü karmaşası oluşturmayın

– Aksesuar seçimi nasıl yapılmalı?

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ne kıyafetiniz ne de aksesuarınız birbirinin önüne geçmemeli. Şık bir saat, trend bir çanta, zarif küpeler ya da bileklikler kombini tamamlayan en önemli detaylardan. Görüntü karmaşası oluşturmamak adına kullanılan aksesuarların da kendi içinde tutarlı olmasına dikkat etmelisiniz tabii…

Canan Yolaç'a göre modaya esir olmadan özgün görünmek günün trendlerini uygulamaktan çok daha fazla önem taşıyor.

Canan Yolaç'a göre modaya esir olmadan özgün görünmek günün trendlerini uygulamaktan çok daha fazla önem taşıyor.

Renklerle mesaj veriyoruz

– Seçtiğimiz renklerle çevreye verdiğimiz mesajlar da stilimizin bir parçası mı?

Tabii ki… Kıyafetlerimizdeki renkleri mesaj vermesi için giymeyiz. Fakat renkler psikolojik olarak insanlarda algı oluşturuyor. Otoriteyi vurgulamak için kırmızı, temizliği vurgulamak için beyaz seçilebilir. Fakat bunlar kültürden kültüre değişiklik de gösterebilir. Kırmızı renk tehlikeyi simgeleyebilirken aynı zamanda aşkın da rengi…

9

– Seçtikleri renklerle insanlar karşılarındaki kişileri iknada farklı bir etki yaratabilir mi?

İkna konusunda renklerin sizi desteklemesini istiyorsanız önce yeteneklerinizi artırmalı, renklerden ise sadece destek almalısınız. Neyi nerede giyeceğiniz renklerden daha önemli. Doğru parçaları bir araya getirdiğinizde karşınızdakini ikna etme konusunda daha başarılı olabilirsiniz.

– Vücut tiplerine göre birkaç tüyo vermenizi istesek?

Alt bedende kilo problemine sahip olan insanlar, dikkatleri üst bedene çekecek kombinler oluşturmalı. Vücudunuzun neresi kalın ise yatay çizgileri oradan uzak tutmalısınız. Beliniz inceyse dikkati bele çekmelisiniz.

4

Gardırobumuzun kalabalık olması zengin olduğu anlamına gelmez

Giyeceğimiz kıyafetlere karar verirken dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Proporsiyonunuza uygun seçimler yapmak, cilt alt tonunuza uygun soğuk ya da sıcak renkler tercih etmek hata yapmanızı engeller. Gardırobumuzun kalabalık olması zengin olduğu anlamına gelmez. Bir de ben gardıropların sürekli yenilenmesine, eskilerin atılmasına karşıyım. Kişi bedenini tanıyıp alışveriş yapıyor ve doğru parçaları seçiyorsa bunları her dönem değerlendirebilir.

6