Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Retro görünmek için yapmanız gerekenler
Retro görünmek için yapmanız gerekenler
Doğallığa ve geçmişe dönüş derken retro akımı tüm dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Marilyn Monreo, Audrey Hepburn ihtişamını günümüze getiren kıyafetler ve aksesuarlar herkesi etkisi altına almış durumda.
Hale Ceylan BARLAS
Moda 1 Şubat 2018 - 10:00

Her dönem olduğu gibi Retro etkisi 2018’de çığ gibi büyümeye devam ediyor. Zira, her sezon yeni trendlerle karşılaşsak da, geçmişin izleri peşimizi bırakmıyor. Fransız sanatçı Bertrand Lavier'in dediği gibi “Bugün moda olan bir giysi, 10 yıl sonra iğrenç, 30 yıl sonra ilginç, 50 yıl sonra müthiş olacak.” Sanatçının bu sözü şimdilerde daha anlamlı çünkü, özellikle son yıllarda retro parçalar hayatımızın vazgeçilmezi olmuş durumda.
retro6Ne varsa geçmişte var

Örneğin, 1950’lerin kloş etekleri, bele oturan, kalça altına kadar inen ceketleri, mini elbiseleri, neredeyse her kıyafette bulunan fırfırlarını 2018 trendleri arasında yer alıyor. Burjuvazinin egemen olduğu 1960’ların çiçek desenleri, jeanler ve kolyeler, yine yeni sezonda hemen hemen tüm koleksiyonlarda mevcut. Disko döneminin başladığı 1970’lerdeki İspanyol paça pantolonları ve metalik etkiyi halen Hollywood’un ünlü isimlerinin üzerinde görüyoruz. 1980’lere damgasını vuran ve halen vazgeçemediğimiz skinny jean’ler, vatkalar ve taytlar şu an sokak modasını etkisi altına almış durumda. 1990’larda trend olup, şu sıralar özellikle kaban ve ceketlerde gördüğümüz ekose, oversize parçalar ve yüksek bel jean’ler ise yeni sezonda yükselişe geçen parçalar arasında yer alıyor…

retro21990’lar kızı olmak için

Eskiye ait parçalar günümüzde modernize olmuş halleriyle karşımıza çıksa da, madem geçmişi yad ediyoruz, o zaman bunun hakkını vermek lazım. Öncelikle canınızın istediği gibi kombin yapma fikrini aklınızdan çıkarın. Eski fotoğraflar bu konuda size yardımcı olabilir. Örneğin 90’lar kızı olmak istiyorsanız, yüksek bel bir pantolonu, sırt dekolteli bir tişört ve platform topuk bir ayakkabı ile kombinleyebilirsiniz.
retro3Asıl çıkışı 1980’ler yaptı

1950’lerdeki gibi şık bir görünüm elde etmek istiyorsanız yüksek bel kloş bir eteğin üzerine, şık bir bluz giyip, belinize kalın bir kemer takabilirsiniz. Ayakkabı seçiminizi de sivri burundan yana kullanabilirsiniz. Hippi tarzını seviyorsanız, 1960’larda da öne çıkan çiçek desenlerini kullanabilirsiniz. Gigi Hadid’in bizi alıp 1970’lere götürdüğü pembe metalik stili de size ilham verebilir… 1980’lere gelirsek… O dönem ne varsa şu an pek çoğunu görmek mümkün. Özellikle 1970’lerin sonu 1980’lerin başında popüler olmuş parlak renk taytlarla dilediğiniz kombini yapabilirsiniz. O dönemin ruhunu daha iyi yaşamak istiyorsanız, bu taytların üzerine vatkalı bir parça giyebilirsiniz…
retro retro7retro1

Son güncelleme: 09:11 - 01.02.2018
Etiketler