Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Saçlarınız bu yüzden dökülüyor
Saçlarınız bu yüzden dökülüyor
Saç dökülmesinin nedenlerinden biri de kendi yaşam döngüsüdür
Moda 10 Nisan 2016 - 10:57

Saçlarımız belirli zaman aralıklarında dökülür. 3 ay dinlenen saç kökü   tekrar saç çıkarır. Bu saçın kendini yenilemek için yaptığı gerekli bir döngüdür. Saç Ekim Türkiye ve Çevre Hastanesi Saç Ekim Koordinatörü Fatoş Can, vücudumuzun doğal saç döngüsü ile ilgili bizleri bilgilendiriyor.

Saçlarımızın üç yaşam evresi bulunur. Bu evreler:
Anajen: Bu dönem iki ile 6 yıl sürer. Saç bu dönemde aktif olarak uzar.

Katajen: Bu dönem bir ya da iki hafta sürer. Bu süreçte saçı ‘'yapan'' dermal papilla hücresi kökten ayrılır. Bu kök, yeni anajen fazına girerken dökülecektir ancak bu dönemde dermal papilla saçlı derinin altında kalır.

Telojen:  Bu dönem iki ya da dört ay sürer. Bu süreçte saç ‘'hasat'' zamanı yaşar; uzamaz ancak incelmemiş ya da tamamıyla dökülmemiştir; sadece, tam anlamıyla dinleniyordur.

Bu döngü tamamlandığında dermal papilla hücresi tekrar saçlı derinin yüzeyine yaklaşarak eski telin dökülmesini, yeni bir saç telinin oluşarak anajen fazda uzamasını ve kaldığı yerden yaşam döngüsüne devam etmesini sağlar.

Yapılan araştırmalara göre, saçlarımız en çok Eylül ve Ekim aylarında dökülüyor!
Bunun nedeni ise saçlarımızın Temmuz ayında telojen fazına girmesi. Eylül ayından yaklaşık 100 gün sonra yani Sonbahar'da da yeni saç yapımına başlayan dermal papilla eski saç tellerinin dökülmesine vesile oluyor. Saçın telojen faza yazın ortasında girmesini ise bilim insanları bir kaç sebebe bağlıyor. Yaz boyunca güneş saç evrimini hızlandırıyor ve yaz sonunda saçlarımızda hızlı yenilenme süreci başlıyor. Diğer bir sebep ise iklimin ve toprağın mevsimsel değişikliğe uğramasıyla meyvelerdeki vitamin ve asit baz dengesi değiştiriyor. Vücut bu değişikliklere alışana kadar saça ihtiyacı olan Çinko vitamin ve bazı amino asitlerin eksikliğini yaşıyor.

Saçlarımıza her yıl Ağustos ayında vitamin mineral desteği verirsek sonbaharda dökülme daha minimal seyreder!

Bu dönemsel dökülmenin ardından yeni saçlarımız uzamaya başlar. Bazı yoğun  saç dökülmelerini  sonbahardaki gibi alışılmış dökülmelere bağlayıp  çok uzun zaman eski haline dönecek olmasını beklemek doğru bir karar değildir.

Özellikle kadınlarda hormonlar, tiroid yetmezlikleri, erkeklerde ki yoğun spor, ağır diyet durumları saçlar için  alarm  durumu kabul edilerek ihmal edilmemeli ve saç konusunda uzman bir doktora danışılmalıdır.