Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Şık ve rahat terliklerle ayaklara özgürlük!
Şık ve rahat terliklerle ayaklara özgürlük!
Bu sezon loafer’lar ve marin ayakkabılar ama en çok da her rengiyle terlikler moda.
Moda 21 Nisan 2016 - 01:35

Bu sezon loafer'lar ve marin ayakkabılar ama en çok da her rengiyle terlikler moda. Üstelik kapalı burunlarıyla size pedikürsüz sokağa çıkma özgürlüğü de sunuyorlar.

Kimileri tatil hariç sokakta terlik giymeyi sevmez. Çünkü terlik giymek demek, bakımlı topuklara ve pedikürlü ayaklara sahip olmak, kısacası ekstra bakım demektir. Ayak yeterince bakımlı değilse, terlik ne kadar albenili olsa da hoş bir görüntü oluşmayabilir. Ama bu sezon terlikler sadece rahatlık ve konfor vaat ettiği için ön burun kısımları kapanıyor. Arka topuk kısmı kapanmıyor ama bantlarla gizleniyor. Seçiminiz parmak arası olursa düzenli ayak bakımı zorunlu hale geliyor.

Babetler rafa kalkıyor

Çok şık ama sade olmayı başarabilen terlikler bu yaz tüm kadınların radarında olacak çünkü hem tabuları yıkacak, hem de babetlerin pabucunu dama atacak. Satenden jeane, yumuşak deriden hasıra, parmak arasından topukluya kadar birçok farklı terlik, şık bir el çantası ve ense bir topuzla bu yaz lady gibi görünmenin anahtarı olabilir.

Ayakları rahat ve şık bir yaz bekliyor

Sezondaki terlikler sadece şatafatlı detaylardan oluşuyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. En iyi markaların yeni sezon koleksiyonlarında bile baba terliğini andıran düz terlikler var. Bu modellerin başta feminen görünmekten hoşlananlar olmak üzere herkese hitap etmeyeceği bir gerçek. Farklı kumaş detaylarla süslenen bu konforlu terlikleri, bilekte biten dar paçalı pantolonlarla ve şortlarla kombinleyebilirsiniz. Ama uygun kombini yakalamanın kolay olmayacağını söylememiz gerek.

Terliğin kökeni

Avrupa'da 1400'lerde giyilmeye başlanan topuksuz, yanları açık ayakkabıydı terlik. 1900'lere gelindiğinde ise Osmanlı saray mensupları da uzun topuklu terlikler giymeye başlamıştı. 19. yüzyılın sonlarına kadar ‘terlik' terimi sadece ev içerisinde giyilen ayakkabıları ifade ediyordu. Hayat tarzının modernleşmesiyle birlikte terlikler sadece ev ayakkabıları olmayı bıraktı ve sokaklara taştı.