Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Tarkan klasik erkek giyimin sınırlarını sorgulatıyor
Tarkan klasik erkek giyimin sınırlarını sorgulatıyor
Hale Ceylan BARLAS
Moda 16 Temmuz 2017 - 01:09

– Tarkan'la yollarınız nasıl kesişti?
Tarkan'ın yer alacağı bir reklam filmi çekimi için bizden de ürün alınmıştı. Çekim sırasında tasarımlarımızı beğenmiş ve böylece 2015'te çalışmaya başladık. Yollarımızın asıl kesişmesi ise 1997 yılında bir derginin özel projesi için Tarkan'a özel bir kapsül koleksiyon hazırlamamızla başladı. O tasarımlarımızı beğenmiş ve pek çok konserinde giymişti.

harbiye-6

– Tarkan için tasarım yaparken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Tasarımı giyeceği konserin nerede ve ne için olduğunu öğrendikten sonra hazırlığa başlıyorum. 2D (iki boyutlu) çizimler yapıp, üzerinde detaylıca konuşuyoruz. Tasarımlarımı Tarkan'a, kumaş, aksesuar ve kullandığım tekniklerin örnekleriyle birlikte sunuyorum. Son haline birlikte karar veriyoruz. Genellikle de oldukça hareketli, dokulu ceketler yapıyoruz…

harbiye-5

– Sahne kıyafetlerinde pek çok detay yer alıyor. Bu detaylara kendisi mi karar veriyor?
Tasarım ve detaylarını ben ona sunuyorum. Tarkan da kendisine yakın bulduklarını seçiyor.

Tarzını kendi yaratıyor

– Tarkan'ın tarzını nasıl tanımlıyorsunuz?
Tek kişi olmasına rağmen, koca sahnenin her karesini kullanıyor, sesi, müziği ve danslarının yanında ışığı olan giysileri tercih ediyor. Klasik giyimden uzak, kendine has bir tarzı var. Giydiği ceketleri başka bir isim giydiğinde onda durduğu gibi durmuyorsa, tarzın adını kendisi koyuyor demektir. Bir erkek giyim tasarımcısı olarak söylemek isterim ki, Tarkan klasik erkek giyimin sınırlarını sorgulatan önemli bir isim.

harbiye-1

– Tarkan'ın stili, sokak modasını etkiler mi?
Evet. Onun için hazırladığımız ceketleri yaptırtmak isteyen ve bunun için bizi arayan müşterilerin çokluğundan dolayı bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Ayrıca bildiğiniz gibi geçmişte de saç kesimi, aksesuar kullanımı sokak modasını direkt etkilemiştir.

Likralı pantolonlar vazgeçilmezi

– Titiz olduğu bir konu var mı?
Sahne kostümlerine çok önem veriyor. Bu da onun işine olan saygısını gösteriyor.

imgl0119

– Kıyafet seçiminde en dikkat ettiği nokta nedir? Olmazsa olmazları neler?
Sahnede çok hareket ettiği için tasarım seçiminde rahatlık ilk sırada yer alıyor. Olmazsa olmazı ise likralı pantolonlar.

– Özel bir kumaş tercihi var mı?
Özel bir kumaş ismi veremem ama deri materyalini sevdiğini söyleyebilirim. Güçlü sahnesi olan her müzisyenin kullandığı bir materyaldir deri. Dolayısıyla derinin verdiği metalik efekt ve ışık, sahne tasarımının da bir aksesuarı.

harbiyee-23333

– Peki en çok hangi renkleri giymeyi tercih ediyor?
Genel olarak kostümlerinde siyah renk hakim gibi görülebilir ancak canlı renkleri sıkça kullanıyoruz. Mesela kırmızı, gümüş renk ve sarı gibi renkler genellikle ağırlıkta oluyor.