Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Yazın enerjisi kumaşlarda
Yazın enerjisi kumaşlarda
Normallik akımı yükseldikçe ivme kazanan kumaşlardan biri de; buruşuklar
Yasemin CANDEMİR
Moda 15 Nisan 2016 - 00:44

Hatırlar mısınız TBox ilk piyasaya çıktığında nasıl da yadırganmıştı. Sonraları polyester, keten, ipek karışımlı ve kesinlikle ütü gerektirmeyen bu bluzları çok sevdik. Zamanla, şalvar pantolonu, çantası ve mayosu çıktığında da yadırgamadık.

Olabildiğince hafif, nefes alan buruşuk kumaşların en önemli özelliği nefes alıyor olmalarıydı. Kalite ne kadar yüksek olursa güneşin etkisini o kadar tolere ediyor, ideal yaz kıyafetleri haline geliyorlardı. 90'larda rengarenk boyamalarla karşımıza çıkmışlardı, şimdiyse elbiseden gömleğe vitrinleri istila etmeye geldiler.

Doğal olarak kıvrık

Polyester, keten, pamuk ve ipek doğru oranlarda kullanıldığı zaman ince oluyor ve kolaylıkla kıvrılıyor, yani doğal olarak hafif, gevşek katlara dönüşüyorlar. Bu etki defalarca yıkansa bile değişmiyor.

Ne kadar buruşuk o kadar çevreci

Buruşuk modasının bir etkisi de hayli çevreci bir yaklaşım barındırması. Geçtiğimiz hafta İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi bu duruma dikkat çekmek için ‘Buruşuk Hafta' adlı projeyi hayata geçirdi. Bir hafta boyunca öğretim üyeleri ve öğrenciler kıyafetlerini ütülemeden okula gitti.

Ofiste de şık

Bundan 20 yıl önce öğrenci giysisi olarak kabul edilen ütü istemeyen kumaşlar grubu, bugün şık bir iş kadınının bluzunu oluşturabiliyor. Pembeleşmiş bej tonları, pastel mor, lila, hafifçe boyanmış alçılı renklerle çok revaçta olan buruşuk kumaşların mat olması önemli. Yoksa ulaşılmak istenen hibrid etki sağlanamıyor.

Şaşırtan görünümler

Yaza uygun hafif bir ruh hali sunan kumaşlar, yaz sezonunda üç boyutlu origamik halleri, pilili dokuları, yıkansa da buruşukluk derecesinin aynı kalmasıyla ünlü modacıların gündemine girdiler. Ara sezon moda günlerinde karşılaştığımız şaşırtıcı şapkalar bu hafifliği aksesuarlarda bile istemenin sonuçlarıydı.