Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
17. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği
17. Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği
Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği, kortej yürüyüşüyle başladı. Şenlikler kapsamında okullardaki çocuklar hayallerini sahneye taşıyacak.
Yaşam 29 Nisan 2019 - 16:30

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ’17’nci Van, Akdamar Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Şenliği’ bugün kortej yürüyüşüyle başladı. Protokol üyeleri, Devlet Tiyatroları  sanatçıları ile öğrencilerin katıldığı yürüyüş renkli görüntülere sahne oldu. Masal kahramanlarının kostümlerini giyen animatörler müzik eşliğinde çocukları eğlendirirken, Van Devlet Tiyatrosu önünde minik sanatseverlere yüz boyama etkinliği yapıldı.

Şenlik süresinde öğrenciler, Kültür Merkezi Sahnesi’nde Devlet Tiyatrosu sanatçılarının desteğiyle hazırladıkları oyunları sahneleyecek. Şenliğin ilk gününde, Senem Cevher ve Çağrı Yılmaz’ın yazdığı ve Abdullah Arif Atalay´ın yönettiği, Erzurum Devlet Tiyatrosu’nun ‘Bir Flamingo’nun Renkli ve Çiçekli Hayatı’ adlı oyunu Van Kültür Merkezi Sahnesi’nde sahne aldı.


Etkinlikler kapsamında, Hüsrevpaşa Ortaokulu ‘Dünyayı Yanağından Öptük’, Doğanlar Ortaokul’u ‘Harikalar Mutfağı’nı, Mustafa Necati Ortaokulu ‘Pırtlatan Bal’ı, Çatak Halk Eğitim Merkezi ‘Hazır ol. Yazılı Var’ı ve Yarım Gün Ülkesi’ni, İstanbul Devlet Tiyatrosu ‘Turta Girmemiş Orman’ı, Yunus Emre Ortaokulu ‘Bana Bir Harf Öğretenin Kırk Yıl Başının Etini Yerim’i, Başkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ‘Ben Anadolu’yu, Muradiye Halk Eğitim Merkezi ‘Anneciğim’i, Süphan Gençlik Merkezi Deli Dumrul’u, Erdemkent Ortaokulu Gül Memiş Söyle Memiş’i, Gürpınar Tiyatro Topluluğu ‘Anne Keçi ve Yedi Yavrusu’nu sahneye koyacak.

ÇOCUKLAR HEYECANLI

Şenlikte sahne alacak çocuklar, çok mutlu olduklarını sahne alacakları için de çok heyecanlı olduklarını söylerken Van Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ da, çocukların tiyatroyla bir araya gelmesinin sanatsal anlamda Van’a ve Van’ın geleceğine çok büyük katkı sağladığını söyledi. Van’ın bu tür etkinliklerle gündeme gelmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Aktuğ, “Bu şehir bu tür etkinliklerle gündeme gelsin. En Büyük gayemiz, Van’ın festivallerle şenliklerle gündeme gelmesi. Bu şehir bunu çoktan haketti. Emeği geçen herkese çok teşekkürler” diye konuştu.


Van Devlet Tiyatrosu salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden şenlikte konuşan Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Mustafa Kurt, bu festivallerin önemine değinerek, “Geçen hafta Diyarbakır'da düzenlemiş olduğumuz yerli oyunlar festivalimiz vardı. Onun devamında da çocuklarımıza dönük uçurtma şenliğinin üçüncüsünü gerçekleştirdik. Buna yaklaşık 3 bin çocuğumuz katıldı. Şu anda Ankara'da devam etmekte olan ‘Küçük Hanımlar Küçük Beyler' festivalimiz var. Orada da on gün süresince hem Türkiye'deki devlet tiyatrolarında oynanan oyunları hem de dünya tiyatrosundaki çocuk oyunlarını Ankara'ya davet ettik. Yaklaşık 205 temsil yapacaklar” dedi.

Van Devlet Tiyatrosu Müdürü Azade Küçükaycan da Van’da sürekli yeni oyunlar sahnelediklerini dile getirdi. Kentte yaşayan birçok ailenin çocuğunun bu şenlikler dolayısıyla sahneye çıktığını, tiyatroyla tanıştığını aktaran Küçükaycan, 17 yıldan bu yana şenliğin sürdürülmesinin kendileri açısından büyük bir gurur olduğunu belirtti.

Şenlik Koordinatörü ve Van Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Gül Urgan ise “Tiyatro iyileştirir. Çok iyi bildiğimiz sözler ama tiyatro birleştirir. Bu coğrafyanın tiyatroya gerçekten çok ihtiyacı var.” dedi.