1970’lerde boyanan duvarların altından tarih çıktı

Kuzey Yorkshire'da Calverley Old Hall binasında yapılan yenileme çalışmaları tarihi bir keşifle devam ediyor. Yıkık eski evin 1970'lerde boyanan yatak odasında Nero'nun Altın Villa'sındaki tasarımlara dayanan Tudor duvar resimleri bulundu.

1970’lerde boyanan duvarların altından tarih çıktı

İngiliz tarihinin en parlak dönemlerinden biri olarak gösterilen Tudor Dönemi’nin izleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Kuzey Yorkshire’daki Calverley Old Hall, binanın sahibi olan ve bir kısmını 1981’den beri tatil evi olarak işleten The Landmark Trust tarafından büyük bir yenileme programından geçiyor.

Bu yenileme çalışmaları sırasında da tarihi bir keşif yaşanıyor. 1970’lerde şeftali rengine boyanmış olan duvarlarda 19. yüzyıla ait sıvanın arkasında, 16. yüzyıl ortalarına ait resimlerin tam bir şeması keşfedildi.

Landmark Trust Direktörü Anna Keay şunları söyledi: “Efsanevi yaratıklar ve sarmaşıklar, klasik sütunlar ve kükreyen griffinler… Sanki bir zaman makinesi gibi.. Birdenbire tozlu, harap bir binadan, Elizabethan Calverley’lerin zengin ve kültürlü dünyasına taşınıyoruz. Calverley resimleri, çerçeve olarak ahşap çıtaları kullanan dikey bir tasarımda çok dikkatli bir şekilde planlanmış.”

ALTIN KÖŞK’TEN ESİNLENİLMİŞ

Söz konusu duvarlardaki çizimler Altın Köşkü anımsatıyor. 1480’lerde, Roma’da bir tepeyi keşfeden genç bir adam, bir yarıktan aşağı yuvarlandı ve bir mağara olduğuna inandığı yere düştü. Meşale ışığında daha fazla keşif yaparak, o ve arkadaşları bir mağara değil, MS 1. yüzyılda inşa edilen İmparator Nero’nun gömülü Altın Köşkü’nün ışıltılı iç mekanlarını keşfettiler. Bu imparator o kadar kötü nam salmıştı ki, halefleri onun aşırılıklarının anılarını silme girişimlerinin bir parçası olarak onun yazlık sarayını gömdüler.

Keşif üzerine, villanın içindeki fantastik tasarımlar kısa sürede İtalya’daki eğitimli seçkinlerin evlerinde popüler oldu. 16. yüzyıla gelindiğinde, Rönesans tasarımı, Almanya’dan gelen basılı kitapların izniyle Britanya’ya ulaştı.

Calverley’deki duvarı süsleyen bilinmeyen ressamın bu tür basılı kitaplardan ilham almış olmasının muhtemel olacağı belirtiliyor.

Sanat tarihi adına yeni bir keşif: Van Gogh hakkında bildiklerinizi unutun İlginizi Çekebilir Sanat tarihi adına yeni bir keşif: Van Gogh hakkında bildiklerinizi unutun Avustralya'da kıtanın en büyük dinozoru keşfedildi İlginizi Çekebilir Avustralya'da kıtanın en büyük dinozoru keşfedildi
Loading...