Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
2 yılda 3 bin 375 sokak hayvanını sahiplendiler
2 yılda 3 bin 375 sokak hayvanını sahiplendiler
“Gönüllü Hayvan Dostları Projesi” Türkiye’de ilk kez Konya’da hayata geçirildi. Projeyi hayata geçiren Konya Büyükşehir Belediyesi, Geçici Hayvan Bakımevinde rehabilite edilen köpekleri Konya ili kırsalındaki mahallelerde belirlenen gönüllülere teslim ediyor.
Mehmet Ali KAYACI
Yaşam 7 Ağustos 2018 - 10:49

“Konya Entegre Köpek Popülasyonu Yönetim Programı” kapsamında Türkiye'de ilk olan “Gönüllü Hayvan Dostları Projesi”ni hayata geçirdi.

Geçici Hayvan Bakımevinde rehabilite edilen ve sağlık kontrolleri yapılmış, üremeleri kontrol altına alınmış, aşılanmış, kulak küpesi ve çipi takılmış köpekler, Konyalıların talepleri doğrultusunda yeni evlerinin yolunu tutuyor.

sokak-hayvanlari-1

Konya halkının da ilgi gösterdiği ve gönüllü olduğu projede nihai hedef şuan için 5 bin olarak belirlendi. Bir gönüllünün en fazla 3 hayvanı sahiplenebileceği belirlenirken, sahiplendirme sonrası bakım uygunluk kontrolü, sağlık ve aşı hizmetleri de Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen proje ile sokaktan toplanan ve barınağa taşınan hayvanların gönüllülere sahiplendirilerek sahipsiz hayvan bakım kapasitesini artırmak, hayvan bakım evindeki hayvan sayısını azaltmak, sahipsiz hayvanları sıcak bir yuvaya kavuşturmak, hayvanların aç-susuz kalmasını önlemek, şehirdeki hayvanlardan kaynaklanan trafik kazalarını önlemek, hayvanlardan insanlara geçen (zoonoz) hastalıklarla mücadele etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını sağlamak, hayvanların düzenli sağlık kontrolü ve bakımını yapmak ve kırsaldaki vatandaşların desteklenerek sosyal kalkınmayı sağlamak amaçlanıyor.

sokak-hayvanlari-2

2016 yılında sokaklardan toplanan 6 bin 88 sahipsiz hayvanın bakımı, tedavisi ve aşısı yapılırken, aynı yıl 1.241 sahipsiz hayvan Konyalılar tarafından ücretsiz olarak sahiplenildi. Gönüllü Konyalıların talepleri doğrultusunda ise, 2017 yılında 2 bin 134 hayvan sıcak bir yuvaya kavuştu.