20 yaş dişlerine dikkat!

Çenede genellikle gömülü ya da yarı gömülü olan 20 yaş dişleri çürükten tümöre kadar pek çok soruna yol açabilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli, gerekirse çekilmelidir...

20 yaş dişlerine dikkat!

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi
Prof. Dr.Osman Zeki GÜMRÜ

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Zeki Gümrü, yirmi yaş dişleriyle ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı…

Çabuk çürür ama…

Diş dizilerinin en sonunda yer alan üçüncü büyük azı dişleri, yaklaşık olarak yirmili yaşlar civarında gelişimlerini tamamlayıp ağız içine çıktıkları için yirmi yaş dişi veya akıl dişi olarak adlandırılırlar. Alt çenede 2, üst çenede 2 olmak üzere toplam 4 adet 20'lik diş bulunur. Halk arasında çabuk çürüyebilen, zayıf ve gereksiz bir diş olarak bilinir. Ancak gerçek hiç de öyle değildir. 20'lik dişlerin ağızdaki diğer dişlerden hiçbir farkı yoktur. Bu dişlerin tek şanssızlığı ağızda en son olarak sürmelerinden kaynaklanmaktadır. Çünkü 20'lik dişler dışındaki tüm dişler 13 yaşında tamamen sürerler ve çenedeki yerlerini alırlar. Bu durumda 20'lik diş kendisine sürecek yer bulamaz ve çene kemiği içerisinde gömülü kalır. Bu dişlerin diğer bir şanssızlığı da ağzın en gerisinde yer aldıkları için fırçalanması ve temizlenmesi oldukça zordur. Bu nedenle de kolayca çürüyebilirler.

buyuk_1

Gömük olanların sakıncaları…

– Öndeki dişleri sıkıştırarak diş dizisinin bozulmasına sebep olurlar.
– Yarı gömük 20'lik dişler bakteri birikmesine ortam hazırlayacağı bir öndeki azı dişlerinin çürümesine sebep olabilirler.
– Gömük kalmış 20 yaş dişleri, bir öndeki ikinci büyük azı dişinin arkasındaki kemiği eriterek enfeksiyona neden olur.
– Yarım çıkmış 20 yaş dişleri tam temizlenemediği için ağızda kötü bir tat ve kokuya sebep olabilir.
– Gömük 20 yaş dişleri çene içinde kistlerin oluşmasına ve belirti vermeden büyüyen bu kistler çene kemiğinin kırılmasına bile sebep olabilirler.
– Selim (iyi huylu) olan bu kistler ihmal edilirse, nadir de olsa kansere de dönüşebilir.
– Gömük dişler çenenin bütünlüğü aleyhine bir yer işgal ettiği için, bu bölgede çene kemiğini zayıflatır ve küçük bir travmada çene kemiğinin kırılmasına sebep olabilir.

Çekilmeli?

Ağız ortamına açılmış yarı gömük 20 yaş dişleri sık sık enfeksiyona sebep olacakları için cerrahi olarak çıkartılmalıdır. Derinde tam olarak gömük kalmış yatık 20 yaş dişlerinin mutlaka bir çene cerrahisi uzmanı tarafından operasyonla çıkartılması gereklidir.

Çekilmemeli?

Yirmi yaş dişleri tam olarak ve normal pozisyonda diğer dişlerden hiçbir farkı yoktur ve kesinlikle çekilmemelidir.