Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
2019 ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre ne demek, kaç tane var?
2019 ilk cemre ne zaman düşecek? Cemre ne demek, kaç tane var?
Cemre 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa düşer böylece havalar ısınır. Cemre halk arasında sıcaklığın artması olarak bilinir. Baharın geldiğine dair en önemli işaretlerden biri cemre ne zaman düşecek? Kaç tane cemre var? İşte detaylar...
Yaşam 11 Şubat 2019 - 12:25

Bu yıl kış mevsiminde bahar tadında havaların yaşanması ile vatandaşlar 2019’de ilk cemre ne zaman düşecek merak ediyor. Cemre tarihlerini merak eden vatandaşlar araştırmalara başladı. Havaya, suya ve toprağa düşecek olan cemrelerden ilki 19 Şubat 2018'de havaya düşecek. Cemre 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa düşer böylece havalar ısınır.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?

Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Halk arasında cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamaları başlamaktadır. Cemre düşmesi Türk kültüründe de önemli bir yere sahiptir. Kültür ve edebiyat alanında kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında Divan şairleri cemre zamanlarında önemli kişilere övgü şiirleri yazarlardı. Bu şiirlere ‘cemreviye’ denilmektedir.

CEMRELER NE ZAMAN NEREYE DÜŞER?

Cemre halk arasında baharın müjdecisi olarak bilinir. Cemrenin düşmesi halk arasında doğanın uyanışı olarak kabul edilir. Havaların ısınmasına sebep olan cemre, ilk olarak havaya düşer. Son olarak ise toprağa düşen cemre baharın müjdecisidir.

Cemre 19-20 Şubat'ta havaya, ikinci cemre 26-27 Şubat'ta suya ve üçüncü cemre 5-6 Mart'ta toprağa düşer. Cemreler birer hafta arayla düşerek ilkbaharın gelmesine neden olur.

1. cemre havaya (19-20 Şubat), 2. cemre suya (26-27 Şubat), 3. cemre (5-6 Mart) toprağa düşer.

Etiketler