Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
26 bin Çernobil mağduru Küba’da tedavi edildi
26 bin Çernobil mağduru Küba’da tedavi edildi
1986 yılında Ukrayna'nın Çernobil kentinde meydana gelen nükleer felaketin yaralarını sarmak için harekete geçen Küba, 26 binden fazla mağduru ücretsiz tedavi etti. 
Yaşam 2 Ağustos 2017 - 14:07

Nükleer mağdurlarını 1990 yılından bu yana tedavi eden Kübalı sağlık görevlileri, 26 bin hastayı tedavi etti. Telasur’da yer alan ve Scielo’nun yakın zaman önce yaptığı bir araştırmaya göre, tedavi alanları ağırlıklı olarak dermatoloji, endokrinoloji ve gastroenteroloji üzerineydi.

Raporda, hastaların yüzde 84’ünün Ukrayna, Rusya ve Beyaz Rusya’dan gelen çocuklar olduğu bildirildi. 1990 yılından 1995 yılına kadar yılda binden fazla çocuk tedavi edildi.

HEM TEDAVİ HEM BARINMA 

Sosyalizm ile yönetilen Küba’nın başkenti Havana’nın doğusundaki Tarara plajında gerçekleştirilen tedavilerin yanı sıra hastalara barınma imkânı ve sağlıklı bir ortam da sağlandı.

Tedavi alanında, tıbbi tesislerin yanı sıra, mahalle okulları, rehabilitasyon ve yemek merkezi, tiyatro, park alanları da yer alıyor.

Son güncelleme: 14:32 - 02.08.2017