Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
3 yılda bir test yaptırmak şart!
3 yılda bir test yaptırmak şart!
Rahim ağzı kanseri, kadınların yaşadığı kanser hastalıkları arasında düzenli taramayla önlenebilen tek türdür.
Yaşam 6 Nisan 2016 - 04:31

Bu nedenle hiçbir yakınması olmasa bile her kadının 21 yaşından itibaren en geç 3 yılda bir pap smear testi yaptırması gerekir.

Prof. Dr. Mete GÜNGÖR 

Dünya genelinde her yıl 528 bin kadına, Human Pappiloma Virüsü'nün (HPV) sorumlu tutulduğu rahim ağzı kanseri tanısı konuluyor. Üstelik bu kadınların 250 bini geç teşhis nedeniyle hayatını kaybediyor. Ülkemizde de durum hiç iç açıcı değil çünkü Türkiye'de en sık görülen sekizinci kanser türü olan rahim ağzı kanserine her yıl bin 500 kadın yakalanıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Mete Güngör, bu konuda önemli uyarılarda bulundu…

Sorumlusu HPV

Rahim ağzı kanserine yol açan virüsün adı Human Papilloma. Kısaca HPV olarak adlandırılan bu virüs yaygın olarak görülüyor ve cinsel temasla kolayca bulaşabiliyor. Cinsel yönden aktif olan kadınların yüzde 80'e varan bölümü yaşamlarının bir döneminde HPV virüs tipiyle enfekte oluyor. Cinsel yolla bulaşan bir virüs olduğu için erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak ve ilişkiye girilen kişinin çokeşli olması HPV ile karşılaşma riskini arttırıyor. Sadece bir kez cinsel ilişkiye girmiş bir kadın da bu virüsle karşılaşabiliyor.

Her HPV kanser yapar mı?

Kontrollerinde HPV'ye rastlanılan hemen her kadın “Eyvah rahim ağzı kanseri olacağım!” diyerek endişeye kapılıyor. Bu konuyla ilgili Prof. Dr. Mete Güngör, HPV'nin 100'den fazla tipinin olduğunu, bunların da 15'inin rahim ağzı kanserine yol açabildiğini belirtti. Rahim ağzı kanseri olgularının çoğuna HPV 16 ve 18 tiplerinin neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Güngör sözlerine şöyle devam etti: “Sonucu pozitif gelen bir HPV test sonucu sadece kişide bu virüsün varlığını gösterir. Yani bu durum, rahim ağzı kanseri olduğunuz ya da mutlaka olacağınız anlamına gelmiyor.”

Neden olan diğer faktörler

– Sigara içmek,
– AIDS ya da bağışıklık sistemini etkileyecek başka bir sağlık sorunu yaşamak,
– 5 yıl ve daha fazla olmak üzere uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımı,
– Üç ve daha fazla olmak üzere fazla doğum yapmak gibi faktörler de rahim ağzı kanseri riskini arttırabiliyor.

Aşısı ne kadar etkili?

HPV aşısıyla, rahim ağzı kanserinin büyük bir bölümüne yol açan HPV türlerine karşı korunmak mümkün. Bu aşı, HPV tip 16 ve tip 18'e karşı bağışıklık oluşturarak rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık yüzde 70'inden korunmayı sağlıyor. Aşının etkili olabilmesi için altı ay içinde iki veya üç doz olmak üzere koldan uygulanması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 9-13 yaş arasındaki genç kızların aşılanmasını öneriyor. Bu yaş grubundan sonra ise 45 yaşına kadar aşı yaptıranlar, henüz karşılaşmadıkları HPV tiplerine karşı aşıyla korunabiliyor. Ancak aşı yapılsa bile, rahim ağzı kanserine karşı düzenli olarak pap smear testinin yapılmaya devam edilmesi gerekiyor.

Erken tespit edilebilir

Düzenli yapılan pap smear testi sayesinde hücreler kansere dönüşmeden tespit edilebiliyor. Hücrelerin henüz lezyonken tedavi edilmesi iyileşmeyi de mümkün kılıyor. Bu nedenle kişinin erken teşhis için hiçbir yakınması olmasa bile, her kadının 21 yaşından itibaren üç yılda bir pap smear testi yaptırması gerekir. Testte, jinekolojik muayene sırasında rahim ağzından alınan örnek alınması ve hücre örneklerinin incelenmesiyle yapılıyor.

Test yaptırırken dikkat!
– Testten 48 saat öncesine kadar cinsel ilişkiye girmeyin.
– Testten 48 saat öncesine kadar tampon, hamilelikten koruyucu jel, diğer ilaç ve kremleri kullanmayın.