30 metrekarelik dükkanda üretip dünyaya ihraç ediyor

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde 30 metrekarelik dükkanında imal ettiği sobaları dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç eden demir ustası İsmail Atlı, "Romanya, Azerbaycan, Lübnan, Yunanistan, Bulgaristan'a gönderiyoruz" dedi.

30 metrekarelik dükkanda üretip dünyaya ihraç ediyor

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde yaşayan ve dedesinden aldığı mesleğini 3’üncü kuşak olarak devam ettiren İsmail Atlı, Demirciler Çarşısı’ında ki 30 metrekarelik dükkanında kömür sobalarına alternatif olarak pelet sobası imal etmeye başladı.

45 yıldır mesleği devam ettiren Atlı’nın ürettiği sobalar ilçeye gelen turistlerin de ilgisini çekiyor.

Sipariş üzerine Türkiye’nin birçok iline pelet soba satmaya başlayan Atlı’nın kaderi Yunanistanlı bir turistin soba siparişi vermesiyle değişti.

İlk ihracatını Yunanistan’a yapan Atlı’nın sobalarının ünü Lübnan’dan Hollanda’ya kadar ulaştı.

“YETİŞTİREMİYORUM”

Günde 5 soba yapabildiğini ancak siparişlere yetişemediğini ifade eden İsmail Atlı, “Türkiye’nin her iline gönderiyoruz. Romanya, Azerbaycan, Lübnan, Yunanistan, Bulgaristan, Hollanda’ya gönderdik. Sıfırdan başlarsam günde 5 soba yapabiliyorum. Hepsi el emeği. Pazarımız büyüdükçe tüketim artıyor ama üretim az. Yetiştiremiyorum. Fiyat olarak da bin 100 liraya satıyoruz” dedi.

Ürettiği sobaların rağbet görmesini ekonomik yakıtlı oluşuna bağlayan Atlı, “Sobaları ünlü yapan ekonomik yakıtlı oluşu. Saatte ortalama 1 kiloya yakın pelet yakar. Bir ton kömürün en az 600 kilosunu kül olarak çöpe atılır. Ama 1 ton pelet yak 50 kilo kül çıkmaz. Ayrıca, kömür ilk yanışta alevli yanar ama yanma derecesi düştükten sonra yakıt düşer. Ama bizim peletimiz öyle değil. Pelet hep aynı ısıyı verir. Sobanın kapağını kıstığımız zaman az yanar, açtığımız zaman çok yanar” diye konuştu. (İHA)

Loading...