4 buçuk aylık Ali’nin göç yolculuğu

Mersin'in Bozyazı ilçesinden nisanda develerle yola çıkıp, Konya ve Karaman'da Toros Dağları eteklerinde göçer hayatı süren Sarıkeçili Yörükleri, memleketlerine dönmek için yeniden yola koyuldu. Ailenin en küçüğü olan 4,5 aylık Ali Dilekmen ise ilk göç yolculuğuna başladı.

4 buçuk aylık Ali’nin göç yolculuğu

Ailesiyle atalarından gelen konargöçerlik geleneğini sürdüren 7 çocuk babası Ali Uçar (68), eşi, 2 çocuğu, gelini ve torunları ile birlikte ilkbaharda Bozyazı’dan 20 devesi ve onlarca küçükbaşıyla yola çıkıyor. Yol boyunca çadır kurup, mola vererek, Konya’nın Hadim ilçesindeki Aladağ’a kadar gelen Uçar ailesi, yaz aylarını burada geçirip, kış mevsimi yaklaşınca da tekrar Mersin’e dönmek için yola koyuluyor.

DEDESİNİN İSMİ VERİLDİ 

Uçar ailesinin kızı Fatma Dilekmen, 4,5 ay önce Hadim’de göçer hayatı sürdükleri sırada erkek çocuk dünyaya getirdiğini ve eşi Mustafa Dilekmen ile oğullarına Ali adını verdiklerini söyledi. Göçerlik geleneğini sürdürmesi için dede Ali Uçar’ın adı verilen Ali, ilk göç yolculuğuna başladı. Karaman’ın Ermenek ilçesinde mola veren aile, daha sonra yine Bozyazı’ya gitmek için yollarına devam etti.

‘OĞLUM, EN KÜÇÜK YÖRÜK GÖÇERİ OLDU’

Ali’nin doğumuyla çadırlarına neşe geldiğini belirten Fatma Dilekmen, ”Babam Ali Uçar, atalarından kalma göçer hayatı geleneğini sürdürüyor. Çocuk yaşlardan itibaren ben de ailemle birlikte aynı hayatı sürdürdüm. Evlendikten sonra da devam etti. Şimdi de oğlum, en küçük yörük göçeri oldu ve ilk göç yolculuğuna başladı. Ali çadırımızın neşesi oldu. Dedesinin ismini verdik ve inşallah dedesinin izinden gidecek” diye konuştu.

DHA

Yörüklerin 100 yıl önce göç yolunda ürettiği asırlık balı yeniden ürettiler İlginizi Çekebilir Yörüklerin 100 yıl önce göç yolunda ürettiği asırlık balı yeniden ürettiler Sarıkeçili Yörüklerinin göçü, fotoğraf sanatçısına 2 ödül getirdi İlginizi Çekebilir Sarıkeçili Yörüklerinin göçü, fotoğraf sanatçısına 2 ödül getirdi
Loading...