Sözcü Plus Giriş

40 yaşından sonra ideal kiloda olmak zor değil

Yaşınız ilerledikçe vücudunuzdaki değişimleri hissetmeye başlarsınız. Özellikle 40’lı yaşlardan itibaren daha kolay kilo alır, vermek içinse 10 yıl öncesine kıyasla daha çok çaba sarf edersiniz…

Güncellenme: 02:01, 04/11/2017
40 yaşından sonra ideal kiloda olmak zor değil

Ayşe Gül GÜVEN

ideal kilo nedir?

İdeal kilo pratik olarak, boyun metrekare cinsinden değerinin erkekler için 22 katsayısı, kadınlar içinse 21 katsayısı ile çarpılarak elde edilen değeridir. İlerleyen yaşa bağlı olarak ideal kilo aralığı da artmaya başlar. Her 10 yılda bir sağlıklı kilo aralığınız da 3-3.5 kilo yükselir.

Kilo artışının ana sebepleri

Egzersiz ve günlük işlerle yakılan kalori enerji harcamasının yüzde 10-30’u kadardır. (Aşırı aktif kişilerde yüzde 50'ye ulaşabilir.) İlerleyen yaş ile birlikte hareketler azalır. Çalışmalar günlük aktivitelerde harcanan enerjinin yüzde 29 düştüğü yönündedir.

kilo-artisi

Stres

İlerleyen yaşla birlikte sorumluluklar da artar ve bu bireyde stres faktörlerini artırır. Bu durum bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kilo artışına, yüksek kan basıncı ve kolesterol değerlerine ya da kalp rahatsızlıklarına zemin hazırlar.

stres

Kas kaybı

30 yaşından sonra 10 yılda bir kaslarınız yüzde 5 kayba uğrar. Azalan kas kitlesi kilo vermenizi zorlaştırır. Yıllar geçtikçe egzersiz için daha çok vaktiniz olurken yaşam tarzınız nedeniyle yaşam enerjiniz düşebilir.

hormon-degeri

Hormon değerlerindeki düşüşler

Yaşlanma sürecinde testosteron, östrojen, progesteron, troit ve büyüme hormonlarında düşüşler meydana gelir. Bu doğal süreç 30 yaşından sonra başlar.

Ne yapmalısınız?

Her şeyden önce sizi sağlıklı bir kiloda tutmak için besleyici, uygun kaloride yeterli proteini içeren ve uygulanabilir bir diyet gereklidir. Sağlıklı bir kilo veriminin diğer önemli faktörleri ise ılımlı egzersiz ve iyi bir dinlenmedir.