49 yıllık cezaevi kütüphane oldu

Muş'un Bulanık ilçesinde 49 yıl boyunca cezaevi olarak kullanılan, boşaltıldıktan sonra harabeye dönen taş bina, hayata geçirilen projeyle kütüphaneye dönüştürüldü.

49 yıllık cezaevi kütüphane oldu

Bulanık ilçesinde 1960 yılında yaptırılan cezaevi, ilçelerdeki cezaevlerinin kapatılmasına karar verilince 2009 yılında boşaltıldı. Kullanılmadığı için harabeye dönen taş binanın kütüphaneye dönüştürülmesi için Bulanık Kaymakamlığı geçen yıl çalışma başlattı. Çalışmalar bir yılda tamamlandı. Aslına uygun olarak restore edilen bina, kapılarını kütüphane olarak açtı. Günde 100 kişinin ziyaret ettiği bina, ilim yuvası olarak hizmet veriyor.

Hayata geçirilen projeyle kütüphaneye dönüştürülen binayı çok sevdiklerini belirten öğrencilerden Zelal Dağ, “Aslında cezaevi olarak kullanılan bina, şimdi güzel bir eğitim yuvası olarak hizmet veriyor. Eğitim yuvası, okul gibi olduğu için çok seviyoruz” dedi.

Kütüphanede kardeşi ve arkadaşlarıyla daha verimli çalıştıklarını anlatan Pınar Erdoğan ise, “Burası eskiden cezaeviymiş ve sonradan kütüphaneye dönüştürülmüş. Buraya kardeşim, arkadaşlarımızla çalışmaya geliyoruz. Burası bizler için gerçekten çok faydalı oluyor” diye konuştu.

Bulanık İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Cihat Ekici de “İçerisinde bulunduğumuz bina daha öncesinde cezaevi olarak kullanılıyordu. 2009 yılında bu bina boşaltıldı. Metruk bir bina haline geldi. İlçe Kaymakamı Mehmet İlidi, burayı kütüphaneye dönüştürerek bizlerin hizmetine sundu. Günde 100’den fazla okuyucu kütüphaneden faydalanıyor. Böyle bir binanın kütüphaneye dönüştürülerek, ilim yuvası haline getirilmesi ilçe adına önemli bir hizmet oldu” ifadelerini kullandı. (DHA)