500 yıllık ardıç ağacı tescillendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Konyaaltı ilçesine bağlı Gökçam Mahallesi'nde anıt ağaç özelliği taşıdığı tespit edilen 500 yıllık ardıç ağacını tescilletirdi. 13 metre boyunda ve 110 cm çapına sahip olan ardıç ağacı deniz seviyesinde yetişmiş olması özelliği ile dikkat çekiyor.

500 yıllık ardıç ağacı tescillendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevre dostu projeleri yanı sıra doğal mirasa da sahip çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Yeşilçam Doğa Yürüyüş ve Bisiklet Yolu’ projesi kapsamında Gökçam’daki bir ardıç ağacının anıt ağaç olabileceği fark edildi. Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yapıldı. Yapılan inceleme sonrasında 500 yaşında, 13 metre boyunda ve 110 cm gövde çapına sahip olduğu anlaşılan ardıç ağacı, ‘Gökçam Anıt Ardıç Ağacı’ olarak tescillenerek, koruma altında alındı.

DENİZ SEVİYESİNDE YETİŞMİŞ

Genel olarak yüksek rakımlarda yetişen ardıç ağacı, deniz seviyesinde yetişmiş ve asırlar boyu da hayatta kalmış olması nedeniyle de farklı bir özelliğine sahip. Büyükşehir Belediyesi anıt ardıç ağacı önüne bilgilendirme tabelası koyarak, doğa ve çevrecilerin ziyaretine sundu.

17 ANIT AĞAÇ TESCİLLENDİ

Büyükşehir Belediyesi ayrıca Antalya’nın önemli anıt ağaçlarını da kaleme aldığı bir kitapçık hazırlatarak fuarlarda tanıtıyor. Antalya bölgesinde tespit edilen 17 anıt ağacı bulunuyor. Elmalı’da Aslan Ardıç, Toros Sediri, Koca Sedir, Şah Ardıç, Koç Sedir, Katil Sedir, Koca Katran ağacı bulunuyor. Kaş ilçesinde ise Lübnan Sediri, Kumluca da Ambar Katran, Kemer’de Ahtapot Çınarı, Doğu Çınarı, İbradı’da Arapastı Kestanesi, Korkuteli’nde Doğu Çınarı, Konyaaltı’nda Gökçam Anıt Ardıç Ağacı ve Muratpaşa ilçesinde de 700 yıllık Doğu Çınarı tescil altına alınarak kayıtlara geçti.

“EKO TURİZME KATKI SAĞLIYORUZ”

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Antalya’nın anıt ağaçları bakımından çok zengin bir coğrafyaya sahip olduğunu aktardı. Antalya Büyükşehir Belediyesi olarak çevre ve doğu dostu hedefi ile her bir ağaca gözü gibi baktıklarını ifade eden Lokman Atasoy, “Bu çalışmalar ile eko turizme katkı sağlıyoruz. Anıt ağaçlarını ziyaret eden çok önemli sayıda doğasever kitlesi var. Anıt ardıç ağacımız daha uzun yıllar yaşayacak ve yaşatılacaktır” dedi.

BÖLGE HALKINA TEŞEKKÜR

Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı İsmail Oskay, anıt ağaçlarının önemine vurgu yaparak, “Halkımıza bugüne kadar bu ağaçları korudukları için çok teşekkür ederiz. Antalya bölgemizde yeni tescillenen anıt ardıç ağacımız ile birlikte tescilli 17 anıt ağaç bulunuyor. Anıt ağaçların turizme kazandırılmasını son derece önemsiyoruz” diye konuştu.

Üç yıl önce 10 sumak ağacı dikti! Yüzde 200 verim aldı İlginizi Çekebilir Üç yıl önce 10 sumak ağacı dikti! Yüzde 200 verim aldı Akansu'nun gözünden ilginç zeytin ağaçları İlginizi Çekebilir Akansu'nun gözünden ilginç zeytin ağaçları
Loading...