62 senedir aynı teknikle yapıp tanesini bin liradan satıyor

Bolu'da bir marangozhanede 1958 yılından beri geleneksel usulle tonet sandalye yapılıyor. Üretilen ahşap sandalyeler 50 yıldan fazla kırılmadan kullanılabiliyor. Özel yapım sandalyelerin fiyatları bin liradan başlıyor.

62 senedir aynı teknikle yapıp tanesini bin liradan satıyor

Yukarı Soku Mahallesi’nde bulunan bir marangozhanede, 18’inci yüzyılda Avusturyalı marangoz Michael Thonet’in geliştirdiği teknik ile 62 yıldır tonet sandalye üretiliyor.

Buharla yumuşatarak ahşaba bükme ve şekil verme işleminin yapıldığı sandalyeler, sağlamlığı ile dikkat çekiyor. Kayın ağacından üretilen sandalyeler 50 yıldan fazla kırılmadan kullanılabiliyor.

(FOTO: DHA)

FİYATLAR BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Tesiste ilk açıldığı yıl olan 1958 yılına ait bir tonet sandalye de hâlâ sapasağlam duruyor. Nadir olarak kullanılan teknikle yapılan sandalyelerin tanesi bin liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Sandalyeler ayrıca tarihi dizilerde de dekor olarak kullanılıyor.

(FOTO: DHA)

“YOK OLMAK ÜZERE”

27 yıldır tonet sandalye üretim tesisinde usta olarak çalışan Yusuf Ayvaz (51) şöyle konuştu:

* Malzemede kayın ağacı kullanıyorum. Onun için sağlam oluyor. Önce kereste halinde alıyoruz biz bu malzemeyi. Bunu ebatlara göre kesiyoruz.

* Kestikten sonra temizliği ve zımparasını yapıyoruz. Sonra malzemeyi büküyoruz. Zımparalayıp montajlıyoruz.

* Bunlar sağlam, ancak yağmur görmemesi gerekiyor. Yağmur görmediği sürece sorun yok.

(FOTO: DHA)

* Malzemeyi kestikten bir gün sonra fırına koyuyoruz. Bir gün boyunca buhar fırınında kalıyor. Buharlandıktan sonra yumuşuyor ve bükmesini yapıyoruz.

* Burası 62 yıldır hizmet veriyor. Türkiye’de benzeri çok az sayıda var. Yok olmak üzere olan bir şey aynı zamanda. (DHA)