Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
71 yıllık davadan yine sonuç çıkmadı
71 yıllık davadan yine sonuç çıkmadı
Antalya Konyaaltı İlçesi’ne bağlı Kuşkavağı Mahallesinde bulanan toplamda 145.000 m2 alana sahip “Kuşkavağı Ormanı” davası yine ertelendi.
İsmail AKIN
Yaşam 8 Kasım 2018 - 14:46

1947 yılından bu yana mahkemelik olan orman arazisi, 2017 yılında, 200 ile 300 yaş arasında yüzlerce çamağacı kesilmiş, arından AKP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne ait ANT-TEPE şirketinin iş makineleri, kesilen ağaçların üzerine moloz dökmüştü. Ardından ağaç katliamı kamuoyu gündemine gelmiş, çevre örgütleri ve vatandaşlar tepki göstermişlerdi. Ancak gelen tepkiler üzerine, olmayan kaldırıma yol çalışması tabelası koyarak bölge halkını kandırma ve bölge halkından gerçekleri saklama yoluna gitmişti.

DÜNYA SADECE İNSANLARA AİT DEĞİLDİR

Mahkemeyi izlemek için adliyeye gelen Antalya -Isparta -Burdur -Denizli ve Kaş Platformu sözcüsü Hediye Gündüz, yaptığı açıklamada, alanın tahrip edilip, işgal edilmeye çalışıldığını, bilinçli, kasıtlı bir algı oluşturma çabası olduğuna dikkat çekti. Konyaaltı İlçesi'nin, geçmişte büyük bölümünün orman olduğunu hatırlatan Gündüz, kalan son ormanların da yok olmasına seyirci kalmayacaklarını söyledi. Gündüz, Antalya Tapu Kadarstro mahkemesinde bugün görülen davayı takip için geldik. Antalya doğaseverleri olarak Kuşkavağı ormanlarına sahip çıkıyoruz. Bölgede yaşayan ve bölgeye de adını veren şakayık kuşları ile diğer kuşların adına da davayı sonuna kadar takip edeceğiz. Bu dünya sadece insanlara ait değildir. Bizler bu dünyayı ormanlar, bitkiler ve diğer canlılarla birlikte paylaşıyoruz ve onlarla yaşamaya da devam edeceğiz. Bizler diğer tüm canlıların yaşam hakkı için de buradayız.” dedi.

ORMAN İŞGAL EDİLİYOR

Bölgede yaşayan yurttaşların rahatsız ve üzgün olmaları belirten Gündüz, vatandaşların kendilerine ulaşması incele yaptıklarını ifade etti. Gündüz yapılan incelemelerde, bölgedeki bazı kişi ve kişilerin “426 parsel benim” diyerek, hala mahkemesi devam eden ormanlık alanı işgal ettiklerini, parsel üstünde bulunan kızılçam ağaçlarını ve makilik orman bitkilerini kestiğini, alanı tahrip ettiği söyledi. Gündüz şöyle devam etti, “Bu alan toplamda 145.000 m2dir (yüz kırk beş bin metrekare) ve üzeri Akdeniz Bölgesinin deniz seviyesindeki en yoğun bulunan ağacı kızılçamların oluşturduğu bir ormandır. İçerisinde de Akdeniz'e özgü maki bulunmaktadır.”