77 yaşındaki kadın ilk defa elektriğe kavuştu

77 yaşındaki Hermit Agafia Lykova, Sibirya'da herkesten uzak ahşap bir evde yaşıyor. Dünyanın en yalnız kadını olarak anılan Agafia, ilk defa teknolojik aletler kullanmayı kabul etti ve elektrikle tanıştı.

77 yaşındaki kadın ilk defa elektriğe kavuştu

Sıcaklığın kışın eksi 50 dereceye düştüğü uzak kar ormanında yaşayan Agafia Lykova, sağlığıyla ilgili endişelerden sonra teknolojik alet kullanmayı kabul etti.

Agafia, 1936’da Stalin yönetimindeki dini zulüm ve ölüm mangalarından kaçınmak için vahşi doğaya kaçan bir ailenin hayatta kalan tek üyesi. Aile, Batı Sayan Dağları’nda kurtların ve ayıların dolaştığı bir bölgede eski bir İncil rehberliğinde yaşıyordu. Ancak artık Agafia bu yıl, doğduğu yer olan babası ve kardeşleri tarafından inşa edilen yıkık dökük kulübenin yerine, dağ yamacına getirilen tek katlı ahşap prefabrik yeni bir eve geçti.

TAŞINMAYI REDDEDİYOR

Khakassky Doğa Koruma Alanı’nın yöneticisi Viktor Nepomnyashchiy, kış başlarken 77 yaşındaki münzevi kadının sağlığını kontrol etmek için helikopterle ziyaret etti. Nepomnyashchiy, “Kolileri, mektupları, hediyeleri ve gönüllüler tarafından kurulan güneş panelini teslim ettik. Agafya bana yeni evi gösterdi. Bugünlerde altı keçisi, üç kedisi ve Tsvetochek (Çiçek) adında bir köpeği var” dedi.

Agafia, bir kasaba veya şehre taşınmaya yönelik tüm ısrarları reddetti. Haberlere göre de ikonik Rus kadının hayatındaki iyileştirmeler milyarder Oleg Deripaska tarafından finanse edildi.

Agafia, Covid -19’dan da dikkatli bir şekilde korunuyor. Yerel yetkililer, “Agafia’yı ziyaret ederken hepimiz çok dikkatli oluyoruz. Virüs olsun ya da olmasın. O, günümüz enfeksiyon ve hastalıklarıyla hiç karşılaşmamış bir Mowgli gibi. Güvende kalmasını sağlamak için ne kadar disiplinli ve dikkatli olmamız gerektiğini biliyoruz” dedi.

Rembrandt'ın 377 yıldır saklı kalmış eskizi ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Rembrandt'ın 377 yıldır saklı kalmış eskizi ortaya çıktı Dünyanın en yaşlı zürafası Mutangi hayatını kaybetti İlginizi Çekebilir Dünyanın en yaşlı zürafası Mutangi hayatını kaybetti Mağazada ayağına paslı çivi batan kadına 10 milyon dolar tazminat İlginizi Çekebilir Mağazada ayağına paslı çivi batan kadına 10 milyon dolar tazminat
Loading...