8 yıl önce kız arkadaşını öldüren ampute atlet Pistorius’un şartlı tahliyesi gündemde

Güney Afrikalı ampute atlet Oscar Pistorius'un, 2013 yılında kız arkadaşı Reeva Steenkamp'ı öldürmekle yargılandığı davada 'şartlı tahliyesi' istendi. Güney Afirka yasalarına göre, Pistorius'un kurbanın ailesiyle bir araya gelmesi gerekiyor.

8 yıl önce kız arkadaşını öldüren ampute atlet Pistorius’un şartlı tahliyesi gündemde

Güney Afrikalı yetkililer, bugün yaptığı açıklamada, 2013 yılında kız arkadaşını öldürdükten sonra dünya çapında manşet olan ampute olimpiyat koşucusu Oscar Pistorius’un yakında hapishaneden tahliye edilebileceğini söyledi.

Pistorius, Şubat 2013’te kız arkadaşı Reeva Steenkamp’ı odaya sırada başından vurarak öldürmüş ancak bu olayı bir kaza olarak nitelendirmişti. Pistorius, 2014 yılında yargılandığı davada yatak odasına bir hırsızın girmiş olabileceği şüphesine kapılarak kız arkadaşını yanlışlıkla öldürdüğünü söylemişti. Ampute atlet, Steenkamp’ı bilerek öldürdüğü iddialarını ise hiçbir zaman kabul etmemişti.

‘ŞARTLI TAHLİYEYE UYGUN HALE GELDİ’

Ancak Pistorius yargılama süreci sonucunda ‘cinayet’ten suçlu bulundu ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak pazartesi günü Islah Hizmetleri Departmanı, 34 yaşındaki Bay Pistorius’un cezasının yarısını çekmiş olduğunu ve Güney Afrika yasalarına göre şartlı tahliye için otomatik olarak uygun hale geldiğini söyledi.

34 yaşındaki Pistorius, cezasının yarısını doldurduğu için Güney Afrika yasalarına göre bu yılın temmuz ayında şartlı tahliye koşulları için uygun hale geldi. Güney Afrika yasalarına göre, Islah Servisi Departmanı olarak adlandırılan yetkili makamın tahliye süreci için suçlu ve mağdurun ailesi arasında bir diyalog süreci yürütmesi gerekiyor. Her iki taraftan avukatlara göre, şartlı tahliye duruşması geçen ay planlandı, ancak daha sonra taraflar arasında bir görüşme ayarlanmadığı için iptal edildi.

SEVGİLİSİNİN AİLESİYLE GÖRÜŞECEK

Mağdurun ailesinin avukatı Tania Koen, Reeva Steenkamp’ın ebeveynleri June ve Barry Steenkamp’ın geçen ay Pistorius’un şartlı tahliye uygunluğu hakkında bilgilendirildiklerinde “şok olduklarını” söyledi. Koen, Steenkamps’ın bir araya gelmeleri halinde Pistorius’a ne söyleyeceği konusunda yorum yapmaktan kaçınırken, June’un, Pistorius’u “inancından dolayı” affettiğini ve Barry’nin “bunun zor olduğunu ancak diyalog başlatmaya hazır olduğunu” söyledi.

Model ve avukat yardımcısı Reeva Steenkamp, ​​2012 Londra Oyunları’nda Olimpiyatlarda yarışan ilk ampute koşucu olduktan bir yıl sonra, Güney Afrika’nın en ünlü sporcularından Pistorius tarafından öldürülmüştü. “Blade Runner” lakaplı çift ampute olduktan sonra protezlerle yarışan Pistorius, altı Paralimpik altın madalya kazandı.

Brezilyalı şarkıcı Marilia Mendonca uçak kazasında hayatını kaybetti İlginizi Çekebilir Brezilyalı şarkıcı Marilia Mendonca uçak kazasında hayatını kaybetti Astroworld faciasının kurbanları konuştu: Çöp gibi ezdiler İlginizi Çekebilir Astroworld faciasının kurbanları konuştu: Çöp gibi ezdiler
Loading...