Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
ABD’li astronot Dr. Peggy Whitson uzaya giden en yaşlı kadın oldu
ABD’li astronot Dr. Peggy Whitson uzaya giden en yaşlı kadın oldu
ABD'li astronot Dr. Peggy Whitson, 534 günü uzayda geçirerek ve hem uzaya giden en yaşlı kadın hem de uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı unvanının yeni sahibi oldu.
Yaşam 25 Nisan 2017 - 15:12

57 yaşındaki astronot Dr. Peggy Whitson, 534 gün uzayda geçirerek, daha önce astronot Jeff Williams’a ait olan ‘uzayda en uzun süreli kalan Amerikalı’ unvanını aldı.’Uzayda en uzun süreli kalma rekoru’, 879 gün ile Rus kozmonotu Gennady Padalka’ya ait bulunuyor. Eylül ayında Dünya’ya dönmeyi planlayan Dr. Whitson’un uzayda toplam 666 gün geçirmesi bekleniyor.

peggy

‘Uzaya giden en yaşlı kadın’ rekorunun da sahibi olan Dr. Whitson’ın ayrıca bir kadın astronot olarak en çok uzay yürüyüşü yapan kişi rekoru da bulunuyor. Dr. Whitson, pazar günü Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Asla bitmeyeceğini umduğum yolculuklardan biri” ifadesini kullanarak, uzay görevlerinde kendisine yardımcı olanlara teşekkür etmişti.